Нову теорію, що трактує сновидіння як спосіб підготовки до можливих складних ситуацій в майбутньому, висунув професор Алан Хобсон (Allan Hobson), провідний психіатр Гарвардського університету (Harvard University), США.
Про доповідь, яку він прочитав недавно в університеті Роухемптон (Roehampton University) в Лондоні, Великобританія, розповідає Daily Telegraph.
Існує безліч теорій, що намагаються пояснити природу сновидінь. Деякі бачать в них лише безглуздий набір образів, інші - реакцію на події минулого дня або, у згоді з батьком психоаналізу Зігмундом Фройдом, процес, в ході якого ми прагнемо вирішити конфлікти, що виникли в нашому минулому.
Професор Хобсон, хто першим звернув особливу увагу на фазу швидкого сну (фазу сну, під час якої ми і бачимо майже всі наші сни і яка є найближчою до неспання), розглядає сновидіння з протилежної точки зору: згідно з його моделлю, що отримала назву "протосвідомість" (protoconsciousness), сни - це зовсім не плід нашої підсвідомості, а цілком свідомий процес, не спосіб вирішити невирішені проблеми минулого, а підготовка до дня прийдешнього, свого роду генеральна репетиція.
Більшість наших снів, говорить він, це сни погані, повні страху і злості. Нерідко уві сні ми виявляємося в ситуаціях, коли успіх обернувся до нас спиною: наприклад, ви спізнюєтеся на роботу і до сих пір у піжамі. Уві сні програються найгірші з можливих сценаріїв, що дає нам можливість відпрацювати прийоми виживання в екстремальних ситуаціях в безпечній обстановці, підготувавшись таким чином до найрізноманітніших складнощів реального світу.
Сновидіння виникають, коли наш розум усвідомлює мозкову активність, що відбувається в стані сну. Дослідження нейробіологів говорять про те, що сни є швидше особливим різновидом свідомості, а не способом прояву підсвідомості.
З гіпотези Хобсона про "протосвідомість" витікає, що трактування Фройдом ролі підсвідомості і особливо його ідеї про роль сновидінь абсолютно необґрунтовані. Сновидіння не можуть повідомити нічого, чого не можна було б зрозуміти в стані неспання.
Нова теорія, безумовно, схвилює психоаналітиків, які використовують "аналіз сновидінь" для того, щоб відшукати приховані конфлікти і таким чином вилікувати душевні недуги. Проте, як би не поставилися до цієї теорії учені, які дотримуються різних точок зору, вона напевно принесе позитивні практичні результати в справі лікування психічних розладів: вивчаючи психологічні і психічні аспекти сновидінь, ми можемо краще зрозуміти природу свідомості і того, що і як може йому пошкодити.
Суть сну і сновидінь багато століть цікавила філософів і психологів. Залежно від своїх переконань вони розуміли сон або як містичний стан, або як специфічну роботу мозку.
За матеріалом Вокруг Света
Коментарі
3