14 грудня українці стали свідками одного з найвидовищніших зорепадів року - метеорного потоку Гемініди. Він відбувається щороку у період з 19 листопада до 24 грудня.
Астрономам вдалося зафіксувати неймовірні кадри падаючого космічного каміння, пише Space.
Сяючий потік Гемініди у небі над Україною зафіксував астроном Володимир Кажанов. У ніч на 14 грудня він зробив кілька вражаючих знімків.
Аби отримати вдале фото метеорів, він знімав нічне небо на балконі за вітряної погоди та температури -7°C.
Володимир Кажанов використовував спеціальний обігрівач об'єктиву та навіть загорнув його у шарф, аби фотоапарат міг справно працювати за таких умов.
"З приблизно 80 знімків камери, спрямованої у північну частину неба, в кадр потрапив один метеор", - написав астроном.
Український астрофотограф Віталій Смолянчук також поділився роликом рясного метеорного потоку.
"Цьогоріч, метеорний потік Геменіди, став найряснішим за багато років спостережень, про це, ще, багато скажуть... Та зараз, більше кортить передати ту атмосферну пастораль, що є на спостереженнях при -12 (звісно на відео є і метеори)", - пише Віталій.
Осама Фатхі зробив фото метеорного потоку Гемініди з Чорної пустелі в Єгипті 8 грудня. На знімку, крім метеорів, можна побачити яскраве сяйво Юпітера.
"Попри те, що цього року метеоритний дощ збігся в часі з повним Місяцем, мені вдалося зробити це зображення до його піку, успішно зафіксувавши кілька метеорів, незважаючи на наявність деяких легких хмар, які додали художнього відтінку освітленню", - розповів Осама Фахті.
На Гаваях (США) астрономи зробили зображення понад сотні метеорів потоку Гемініди на тлі зоряних смуг. Для цього вони використали японський телескоп.
"Попри яскраве місячне світло, камера Subaru-Asahi Star Camera на телескопі Subaru Telescope зафіксувала понад 150 метеорів за одну годину - з 1:10 до 2:10 ночі 13 грудня 2024 року. Більшість метеорів на на цьому знімку належать [потоку] Гемініди", - пояснили представники обсерваторії.
14 грудня фотограф Мерт Альпер Дервіс зняв яскраві метеорити в небі над озером Сімко, що в Канаді.
Даїчі Фуджі, куратор міського музею Хірацука (Японія) зафіксував політ метеора потоку в польоті над горою Фудзі, яку яскраво освітлює сяйво Місяця.
"Хмари поступово розсіюються над горою Фудзі та Зірацукою, і за тонким їхнім шаром пролітає багато метеорів", - написав Даїчі Фуджі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зимове сонцестояння-2024: що потрібно зробити у найдовшу ніч року
Чоловікові вдалося зафіксувати багато космічного каміння в перші кілька годин потоку 14 грудня. Тоді подекуди в небі з'являлося декілька метеорів майже одночасно – вони мали настільки довгий політ, що, здавалося, можна встигнути загадати бажання тричі.
Відео активного метеорного потоку також поділився користувач соцмережі X з ніком EricTheCat.
У Північному Йоркширі (Велика Британія) астроном-любитель Стів Браун використовував метеорний дощ як спосіб "вполювати" інші об'єкти нічого неба - зірки сузір'я Близнюків.
"Ще один Гемінід, зафіксований сьогодні вранці. Цей опинився між Близнюками та Раком. Яскрава пара зірок праворуч - це Поллукс і Кастор у Близнюках. Яскрава "зірка" ліворуч від метеора - планета Марс", - пояснив Стів Браун.
На відміну від більшості зорепадів, Гемініди утворені не уламками комет, а астероїдом 3200 Фаетон - унікальним об'єктом, який демонструє кометоподібну активність. Цьогоріч очікувалось до 150 "падаючих зірок" на годину.
У минулому він, ймовірно, зіткнувся з іншим небесним тілом, що призвело до утворення хмари частинок, через яку щороку проходить Земля. Ці частинки, входячи в атмосферу, створюють вражаючі метеорні смуги.
Коментарі