В ході розкопок однієї з похоронних камер Верхнесалтівського могильника у Вовчанському районі Харківської області українські археологи виявили тисячолітню шаблю і незвичайні поховання.
Про це повідомив керівник археологічної експедиції, завідувач відділу археології Харківського історичного музею Віктор Аксьонов.
"Шабля, в принципі типова для Салтівської археологічної культури, була знайдена в поховальній камері, де були поховані чоловік і хлопчик близько трьох років. Крім шаблі, там же виявлено досить цікавий інвентар - бронзові язичницькі амулети сусідять із бронзовим хрестиком. Це дозволяє припустити, що ще в період VIII-X століть на цій території зароджувалося християнство", - розповів Аксьонов.
За словами експерта, християнський хрестик - досить рідкісна знахідка, тому що за останні 30 років було знайдено всього чотири таких хреста. Серед інших цікавих і незвичайних знахідок - поховання останнього чоловіка в роду.
"Ми виявили невелику гробову камеру висотою 90 см, ширина - 80 см і довжиною - всього 1 метр 5 см. У цій маленькій камері були поховані відразу три людини - підліток, імовірно дівчина, і двоє дітей. Ми припускаємо, що один з дітей був останнім хлопчиком у всьому роду. Справа в тому, що гробову камеру було закладена жорна. Саме такими жорнами закладали поховання древні жителі Кавказу, коли на загиблих припинявся рід ".
Археологи також припускають, що всі поховані в цій камері померли від якоїсь хвороби.
Важливо зазначити, що археологічну культуру в селі Верхній Салтів прийнято називати Салтівською, за назвою села, де вона була виявлена в 1900 році місцевим вчителем Василем Бабенком.
З тих пір дослідження цього пам"ятника практично не припинялися. За словами учасників розкопок, 1000 років тому на цьому місці розташовувалося середньовічне місто з населенням кілька тисяч чоловік.
Два тижні тому харківські археологи також знайшли в Салтівських катакомбах срібний перстень VIII-X століть.
За матеріалом УНІАН
Коментарі