Мобільний телефон, що став невід"ємним аксесуаром повсякденного життя, може стати причиною серйозної фобії або психічного розладу навіть у здорових людей.
Зараз в деяких країнах світу мобільних телефонів більше, ніж людей. Підключені до стільникових мереж громадяни знаходять все нові і нові приводи для хвилювань, пов"язаних з мобільниками.
Через це, впевнені експерти, виник телекомунікаційний еквівалент синдрому "фантома кінцівки", коли у людини з ампутованою кінцівкою з"являється помилкове відчуття її наявності, хоча її більше немає.
Часто в публічних місцях можна спостерігати таку картину: десь лунає дзвінок мобільного, і всі люди поблизу з несамовитою енергією починають перевіряти свої кишені і сумки. Психологи вважають, що це прояв однієї з форм нової фобії, пов"язаної з мобільниками.
Проте є і складніші її форми: деякі люди стверджують, що нібито чують дзвінок мобільного телефону, сидячи на концерті або знаходячись за кермом автомобіля, хоча насправді апарат не дзвонить або просто вимкнений.
У тому або іншому вигляді подібні ситуації хоч би раз відбувалися зі всіма власниками мобільних, згодом "примарний дзвінок" може стати хронічною фобією.
Цей феномен вже отримав назву ringxiety ("манія дзвінка"). Термін придумав Девід Ларамі, який пише докторську дисертацію в Каліфорнійській школі професійної психології в Лос-Анджелесі.
Чоловік каже, що сам страждає цим розладом - за його словами, деякі звуки і їх послідовність можуть викликати у нього помилкове відчуття, що дзвонить саме його телефон.
Манія дзвінка виникає у нього від таких простих речей, як рекламні ролики по телевізору або музичні композиції на радіо.
– Ще мені здається, що я чую дзвінок, коли тече вода з крана і іноді - коли голюся, - розповів він в інтерв"ю газеті The New York Times.
Не допомагає навіть відключення телефону - вібрації викликають обманні відчуття так само, як і звукові подразники.
У манії дзвінка істотну роль грає психологічна потреба завжди бути на зв"язку, ні на секунду не випадаючи із загального інформаційного поля. Саме ця потреба примушує людей, сидячи в кафе або ресторані, викладати мобільник на стіл.
При втраті апарата у деяких людей починається істерика, причому не через вартість зниклого пристрою, а через неможливості бути на зв"язку, нехай навіть і тимчасово. Втім, поки що "манія", як і багато інших розладів, що провокуються сучасним життям, не є справжньою, визнаною захворюванням, повідомляють Подробности.ua
Коментарі