Дослідження стовбурових кілець на деревах, що утворюються протягом століть, вчені з'ясували, що збільшення кількості парникових газів впливали на клімат ще в 1900-му.
Його проводили вчені Інституту Землі Колумбійського університету, повідомляє журнал Nature.
"Дослідження кілець дозволяють нам повернутися в минуле і отримати картину глобальних умов посухи за сотні років до промислової революції. дерева реагують на температуру і наявність або відсутність опадів. Тому вони дають можливість робити ці спостереження, — сказала Кейт Марвел, провідний автор дослідження.
Вчені давно передбачали, через глобальне потепління, деякі регіони світу, такі як південний захід США, стануть сухіші. У той час, інші області стануть більш вологими.
Аналіз кілець дерев виділяє три періоди за останні 120 років, під час яких вплив людини на посуху очевидний.
Перший — з 1900 по 1949 рік. Зміни були незначні. Та все ж, деякі регіони Австралії стали посушливішими. Відгук природи на індустріалізацію планети.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вміст CO2 в атмосфері Землі сягнув рекордної позначки
З 1950 по 1975-й більш вологий та холодний період. Дослідження припускає, що аерозолі, частки вихлопних газів автомобілів і сліди спалювання викопного палива, були такими рясними, що блокували сонячне світло і таким чином охолоджували планету.
В останній період, з 1981 по 2017-й, знову збільшилась посуха. Викиди вуглецю нагрівають планету. І така тенденція "ймовірно, буде посилюватися у найближчі кілька десятиліть" і що "наслідки цієї посухи на великій території Північної Америки і Євразії, ймовірно, будуть серйозними".
Дослідження ґрунтувалося на серії "атласів посухи", які містять дані про кільця дерев з усього світу за останні два тисячоліття. Атласи були зібрані в основному Едвардом Куком, вченим зі Земної обсерваторії Ламонт-Догерті в Колумбії і його батьком Бенджаміном Куком, одном із співавторів дослідження.
На глибині майже 11 км у Маріанській впадині американський дослідник Віктор Весково знайшов пластикове сміття.
Коментарі