60-річна Маргарита Гордієнко з Чернігова 5 років тому почала створювати картини з риб'ячих кісток. Сьогодні більше 40 її робіт показують на виставці у Чернігівській бібліотеці ім. В. Г. Короленка.
"Почала займатися цим, коли пішла на пенсію. У журналі прочитала статтю, в якій розповідалося про декоративне мистецтво з кісток риби. Розказували про техніку обробки і як складати найпростіші фігури", - говорить Маргарита Михайлівна.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Художник створив картину за допомогою тепловізора
"З річкових риб використовую кістки коропа, щуки, сазана, жереха, карася, судака, плотви. З морських - хек, пеленгас, путасу. В оселедця найтонші кісточки. Найцікавіші - в голові риби. Їх там близько 100. Коли готую для сім'ї страви з риби, кістки не викидаю. Ретельно їх промиваю з мийним засобом. Потім відварюю з содою, щоб прибрати кістковий жир. Однак до кінця його видалити неможливо, тому кістки з часом трохи жовтіють.
Частинки кріпляться на клей ПВА. Кісточки увігнуті, плоских майже немає. Тому застосовую одну хитрість. Шматочок вати скручую, з двох сторін змащую клеєм. Ватний тампон кріпиться і до основи, і до кістки. Без цього нічого не вийде".
Учнів Маргарита Михайлівна поки не має. Говорить, що не знає, як навчити свого захоплення. Хоча жінка має 30 років педагогічного стажу. До пенсії була вчителькою історії і суспільнознавства у школі. Кістки у кожної риби різні. Навіть у одного виду. Учні не зможуть відтворити задуму майстрині.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Латвійський художник створює фантастичні скульптури зі сміття
"Однією з найвдаліших вважаю серію за моїм улюбленим твором - романом Михайла Булгакова "Майстер і Маргарита". На трьох чорних аркушах виклала тонкими кістками портрети головних героїв - Воланда, Маргарити, Коров'єва і кота Бегемота. На 2 портрета пішло близько доби. А Коров'єв взагалі не виходив тиждень. Роботу доводилось опускати у воду. Так клей розчиняється. Потім кістки можна використовувати заново", - розповіла майстриня.
Роботи чернігівка не продає. Дарує їх близьким чи виконує на замовлення лише друзям. Часто для сюжетів своїх картин Маргарита Михайлівна використовує казки, твори Олександра Пушкіна, Володимира Висоцького. Одна з найбільших її робіт - панорама за поемою "У лукоморья дуб зелёный". Там жінка зобразила героїв твору - русалку на дереві, кота на ланцюгу з пофарбованої риб'ячої луски, Чахлика Невмирущого, лісовика, Бабу Ягу у ступі.
Коментарі