Дослідники вивчали мікроорганізми, які живуть в місці існування з передбачуваними змінами. В результаті з"ясувалося, що мережа генетичних взаємодій у таких організмів налаштована на те, щоб "передбачати", що трапиться найближчим часом, і реагувати заздалегідь.
У кишечнику цукор мальтоза з"являється за цукром лактоза. Під час переварювання лактози у кишкової палички частково також активуються гени, що відповідають за переварювання мальтози. Проте якщо бактерії отримували спочатку мальтозу, а потім лактозу, активації генів, що відповідають за переварювання лактози, не відбувалось. Це означає, що бактерії навчились "прогнозувати" появу мальтози після отримання лактози.
При цьому якщо бактерії не отримували мальтозу протягом декількох місяців, вони втрачали здатність активувати гени переварювання мальтози у відповідь на лактозу.
Іншим мікроорганізмом, що вивчається, стали винні дріжджі. В процесі ферментації змінюються рівень цукру і кислотність, вміст алкоголю росте, судина з дріжджами нагрівається. Коли температура росте, в бактеріях починають синтезуватися білки, які працюватимуть на наступних стадіях.
Як вважають учені, організми вчаться реагувати на зміни середовища, така здатність підвищує їхній шанс вижити.
Результати дослідження можуть використовуватися в біоінженерії та біотехнології, повідомляє NEWSru.com.
Коментарі