В Україні знищують болотяних черепах

Автор: фото: Андрій ЄЛОВІКОВ
  Минулої неділі працівники Київського зоопарку розповідали відвідувачам про Emys orbicularis — єдиний вид черепахи, який живе в Україні
Минулої неділі працівники Київського зоопарку розповідали відвідувачам про Emys orbicularis — єдиний вид черепахи, який живе в Україні

В Україні збереглася найбільша в Європі популяція болотяних черепах виду Emys orbicularis. Цих тварин охороняє Міжнародна Червона книга. Але екологи б"ють на сполох: черепах, які живуть у лісових болотах і ставках, стає з кожним роком менше. Їх нищать браконьєри.

— Черепах вивозять за кордон, де їх подають у ресторанах як делікатеси, — обурюється 41-річний Сергій Григор"їв із Науково-просвітницького центру Київського зоопарку. — У Німеччині, наприклад, своїх болотяних черепах уже не залишилося. Усіх з"їли, бо прирівнювали їх до риби. І в Україні зараз те саме відбувається. Наприклад, в Черепашому озері в селі Глібівка Вишгородського району Київської області вже не залишилося жодної черепахи.

Знищує їх і пристрасть міських жителів до "екзотичних" домашніх улюбленців. Тварин виловлюють і продають за копійки.

— Люди заводять болотяних черепах, тому що вони рухливіші за сухопутних. Але доглядати за цими тваринами складно, — розповідає Кирило Трантін із Науково-просвітницького центру столичного зоопарку. — У неволі ідеальним середовищем для них є акваріум із піщаним дном — щоб черепаха не пошкодила кінцівок. На поверхні води має бути "острів" із лампою над ним. Черепасі потрібно не лише тепло, а й ультрафіолет. Інакше не виробляється вітамін Д3, без якого деформується панцир.

Черепах подають у ресторанах як делікатеси

— Без ультрафіолету через рік черепахи починають помирати, — додає 35-річний Володимир Тищенко із того ж центру. — "Спеціалісти" на пташиних ринках кажуть покупцям, що перший рік опромінювати тварин не треба, щоб швидше збути товар.

Болотні черепахи — хижаки. У природі вони харчуються ікрою, пуголовками, комахами, дрібною рибою. І споживають цю їжу лише у воді.

— На Пташиному ринку в Києві можна купити черепаху за п"ять-десять гривень, — розповідає Сергій Григор"їв. — Але ж треба придбати ще й акваріум за кілька сот гривень. А це мало хто робить. А коли тварина набридає, її викидають.

Дехто — на смітник або на вулицю, інші приносять і пускають черепах у ставки Київського зоопарку. Їх вісім, і в кожному зараз живе приблизно по 60 черепах. Працівники зоопарку хочуть випусти частину на волю. Але бояться, що браконьєри дізнаються з телебачення чи газет, в якому місці їх випустили, і переловлять.

— Боротися з браконьєрами дуже важко. Закони суперечать один одному, — розповідає Кирило Трантін. — Черепахами торгують в Києві кілька "бариг" на Пташиному ринку і пара зоомагазинів.

Щоліта столичний зоопарк кілька разів проводить акцію "День ЧЕ": людям пояснюють, як доглядати за болотяними черепахами, якщо ті потрапили в неволю.

Наша черепаха швидко повзає і плаває

Emys orbicularis, або Європейська болотяна черепаха, — це єдиний вид черепахи, що водиться в Україні. Саме на неї схожа тітонька Тортіла з казки про Буратіно. Ця черепаха швидко повзає і плаває завдяки перетинкам між пальцями.
Раз на 15–20 хвилин черепахи підіймаються на поверхню водойми, в якій живуть, щоб запастися повітрям. Також вони регулярно приймають "сонячні ванни" на березі. Цим користуються браконьєри, які виловлюють на продаж занесених до Червоної книги тварин.

Зараз ви читаєте новину «В Україні знищують болотяних черепах». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

5

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути