Протягом наступних 17–100 років є загроза, що із Землею зіткнеться інше космічне тіло. Це може призвести до збільшення катаклізмів і зміни клімату.
— 2029-го астероїд Апофіс пролетить біля Землі, але не зачепить її. За сім років повернеться. Тоді може зіткнутися — через нахил кута власної орбіти, — говорить науковий співробітник Головної астрономічної обсерваторії НАН України 60-річний Сергій Осіпов.
Астероїд відкрили 2004‑го американські вчені Рой Такер, Девід Толен і Фабриціо Бернарді з національної обсерваторії "Кіт-Пік", що розташована в штаті Аризона. Він має діаметр 300 м, вагу 20 млн т.
— Через велику кількість чинників учені й досі не можуть точно розрахувати кут його нахилу. Якщо все ж таки Апофіс зіткнеться з планетою, наслідки можуть бути різні, — продовжує Осіпов. — Усе залежить від місця падіння астероїда. Якщо потрапить у Антарктиду — буде вибух. Кілька років йтиме адаптація після цього. Може змінитися клімат — йтиме сніг, не буде видно Сонця. Земля не прогріватиметься. Все сільське господарство вимре. При падінні в Атлантичний океан виникне кілометрова хвиля, яка знесе все на найближчому узбережжі.
Найбільша загроза для Землі — від планети чи астероїда, які ще не відкриті. Бо неможливо прорахувати їхніх характеристик і наслідків від зіткнення.
— Є багато комет, які не відкрили. Вони утворюються на межах Сонячної системи. Можуть доправити до Землі нове життя або інфекції, — каже Сергій Осіпов.
Космічні тіла падають на Землю щомісяця. Щодоби на Землю випадає кілька тонн метеоритного матеріалу.
— Він згоряє, щойно потрапляє в атмосферу. Якщо не згоряє, то падає в океан або безлюдні місця. Це невеликі камінці. Якби упав астероїд із півкілометра, потужного вибуху не уникнути, — говорить астроном 57-річний Юрій Іващенко. — Важливий розмір астероїда, а не його склад. Діаметром кілька метрів вважають спокійним об'єктом. Він згорає в атмосфері. Тіла від 50 метрів у діаметрі можуть призвести до таких локальних катастроф як землетрус. Кілометр і більше — це ядерна зима.
Є щонайменше 20 вулканів на планеті, що можуть упродовж наступних 200–500 років знищити частину всього живого на Землі.
Одна з найнебезпечніших точок — Єллоустонський вулкан, розташований у штаті Вайомінг у США. Його виверження спровокує зміну клімату на планеті. Сонця не буде видно кілька років. Атмосфера заповниться попелом.
Також Землю може знищити Сонце. Воно спалює в собі майже 600 млн т водню щосекунди. За чотири-п'ять мільярдів років він закінчиться. Сонце почне спалювати гелій.
Потім розширюватиметься і втрачатиме зовнішні шари. Це призведе до ослаблення його сили тяжіння. Як результат — усі планети Сонячної системи зійдуть із власних орбіт.
— Ймовірність такого розвитку подій стовідсоткова. Але трапиться подібне лише за три-чотири мільярди років. Для людства це вічність. У галактичних мірках — норма, — додає Сергій Осіпов.
Бомб вистачить, щоб двічі знищити все живе на планеті
У дев'яти країнах світу накопичилося протягом ХХ століття 17,3 тис. ядерних боєголовок. 1,8 тис. із них — у повній готовності. Бомб вистачить, щоб двічі знищити все живе на планеті, порахували у Міжнародній кампанії із заборони ядерної зброї. Таку зброю має США, Росія, Велика Британія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, Північна Корея та Ізраїль.
Руйнівна хвиля від вибуху ядерних бомб — потужна. Вона змітає будівлі, подібно до цунамі. Піднімає вгору пил і рештки будівель. Радіація, залежно від потужності бомби, миттєво передається щонайменше на 4 км від вибуху.
Коментарі