
Біля Ладижинського водосховища на Вінниччині зимують білохвості орлани — найбільші в Україні хижі птахи.
— Тут теплова електростанція, водосховище не замерзає. Риба водиться. Я бачив, як орлан вихопив із води десь кілограмову рибину. Виніс на берег. Став на неї лапами й дзьобом рвав на шматки. Поковтав усе гамузом — із кістками, лускою та плавцями. Потім те зригує. Їхня травна система викидає все, що не перетравлюється, — розповідає орнітолог Олександр Матвійчук, 34 роки, голова Вінницького товариства захисту птахів.
Орлан білохвостий важить 4-7 кг, як великий індик. Близький за вагою — беркут. Але той має менший розмах крил. У польоті орлан здатний розпростати їх на 2,5 м. Над водою — до 3 м, над суходолом — до 5. Літає низько.
Молодий птах має темно-коричневе пір'я. На третій рік у хвості з'являються світлі пір'їни. У 5-річних хвіст цілком білий.
— Узимку, як не мають де наловити риби, полюють за ослаблими дикими качками, гусями. Здорових птахів не зможуть наздогнати, бо літають повільніше. Зате для браконьєрів орлани — легка здобич. Із них роблять опудала, бо птах красивий, — розказує Ольга Яремченко, 54 роки, завідувач природоохоронного відділу Українського товариства птахів.
В Україні залишилося близько 600 орланів. Можуть жити сім років, але до такого віку доживають одиниці. Гинуть у морозні зими. Зимувати летять на озера та лимани біля Чорного моря. Осідають біля колоній бакланів.
— Орлан вичікує, доки баклан випірне з води з рибиною, підніметься в повітря. Тоді налітає згори. Спереляку баклан відригує впольоване. Орлан підбирає з води. У бакланів дуже багато глистів. Від них орлани набираються паразитів. Слабнуть і гинуть.
Ночують на островах. Збираються у зграї, сідають на дерева по 20 особин. Там на них чатують браконьєри.
Навесні шукають собі пару і розлітаються гніздитися. Облаштовують гнізда на старих деревах ближче до зариблених водойм. Самиця несе два яйця.
— Батьки ледве встигають прогодувати малих. Приносять рибину, роздирають на шматки й дають їм. Сильніше пташеня видирає харч у слабшого. Воно й виживає. Кволіше викидають з гнізда.
Коментарі