Ексклюзиви

Наші вчені створили супутник для єгиптян

Автор: фото: Віталій ГРАБАР
  Старший науковий співробітник 47-річний Ярослав Ладика (праворуч) та головний конструктор відділу Олександр Лотоцький, 62 роки, в оптичній лабораторії ”КОНЕКСу” перевіряють обладнання. Таке саме встановлене на українсько-єгипетському супутнику
Старший науковий співробітник 47-річний Ярослав Ладика (праворуч) та головний конструктор відділу Олександр Лотоцький, 62 роки, в оптичній лабораторії ”КОНЕКСу” перевіряють обладнання. Таке саме встановлене на українсько-єгипетському супутнику

Супутник "EgyptSat-1" — перший сателіт, повністю створений в Україні. Його розробили у Державному конструкторському бюро "Південне", а виготовили у виробничому об"єднанні "Південмаш", м. Дніпропетровськ. Над складовими підсистемами працювали львівські науковці. Пристрої для дистанційного сканування Землі виготовило державне науково-дослідне підприємство "КОНЕКС". Співвиконавцями робіт є центральне конструкторське бюро "Арсенал" та Національний університет "Львівська Політехніка".

70 працівників "КОНЕКСу" трудяться у будівлі на вул. Науковій, на п"ятому поверсі. У коридорі біля входу висить габаритний макет супутника "EgyptSat-1".

— Він виконаний в масштабі один до одного, — каже директор підприємства Леонід Варіченко. — Такий самий, але справжній, зараз літає в космосі, фотографує поверхню Землі. 17 квітня його запустили ракетою з казахстанського космодрому Байконур. За цей час він уже 700 із гаком витків накрутив. Зараз саме тривають льотно-конструкторські випробування.

Леонід Варіченко показує запчастини сателіта.

— Зверху — сонячні антени, зоряний датчик, антенний блок. А це — два сканери. Ось менший, — демонструє пристрій у формі циліндра та електронні блоки. — Це сканер середнього інфрачервоного діапазону. А ось більший — сканер оптичного діапазону. Сканери ізольовані, спеціальні матеріали захищають їх від прямих сонячних променів. У супутнику схована радіолінія, пристрої орієнтування та управління. Коли розвернутися і що сканувати — наказують на Землі.

Директор розповідає, що новостворені сканери мають різне призначення. Великий сканер оптичного діапазону з роздільною здатністю 8 м з орбіти 670 кілометрів фотографує вулиці, машини, кораблі. Сканер середнього інфрачервоного діапазону має роздільну здатність 39 м.

Аналогічну апаратуру виготовляють лише у семи країнах світу

— Ось піраміди у Каїрі, — Леонід Вікторович показує на моніторі комп"ютера фотографії з космосу, зроблені великим сканером. — А це бухта в Чорному морі, ось кораблі плавають, хвилі видно. Такі знімки необхідні картографам, геологам, аграріям. А сканер середнього діапазону "бачить" підземні води. Для єгиптян, у яких посушливий клімат, це дуже важливо.

Єгипет оголосив тендер на створення супутника п"ять років тому. Україна перемогла Корею, Італію, Росію. "КОНЕКС" — єдиний у нашій країні виробник оптико-електронних космічних приладів.

Над сканерами для "Egyptsat-1" львівські науковці працювали три з половиною роки. Фахівці "КОНЕКСу" розробили також наземний комплекс первинної обробки зображень.

— Працюючи над цим замовленням, ми дотрималися вимог європейських стандартів. Тепер маємо лабораторію, де можна конвеєром випускати аналогічні пристрої. Якщо замовлять сканери більшої роздільної здатності — залишиться допрацювати кілька моментів.

Аналогічну апаратуру виготовляють лише у семи країнах світу: США, Англії, Франції, Німеччині, Італії, Кореї, Україні.

Зараз ви читаєте новину «Наші вчені створили супутник для єгиптян». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 5467
Голосування Як ставитеся до заміни паперових 1, 2, 5, 10 гривень на металеві?
  • Позитивно. Це світова практика
  • Негативно. Монети незручно носити
  • Потрібно йти до безготівкового розрахунку
  • Байдуже. За ці гроші зараз нічого не купиш
  • Це не першочергова проблема. Схоже на імітацію змін в країні
Переглянути