Учені планують клонувати динозаврів завдяки ДНК із крові комара. Давню скам'янілу комаху знайшли у бурштині два роки тому.
На початку червня науковці з Бедфордського університету у Великій Британії оприлюднили результати досліджень.
— Комар жив 45 мільйонів років тому. В його шлунку був червоний пігмент. Ми виявили порфірини гемоглобіну. Це ознака того, що у комасі є залишки крові прадавніх тварин, — каже дослідниця Лондонського музею природної історії 37-річна Сьюзі Мейдмент. — Якщо знайти ще подібні екземпляри, ми наблизимося до відродження динозаврів. Для цього потрібно знайдені у шлунку скам'янілого комара гени схрестити з генами алігатора або деяких видів птахів, споріднених із прадавніми тваринами.
Науковці не знають тривалості етапів розвитку зародка в яйці динозавра.
— Це складний "танець" генів, що вмикаються і вимикаються в певні моменти спільно із впливом середовища, — говорить професор анатомії і палеобіології хребетних з університету Флориди в Таллахассі у США 59-річний Грегорі Еріксон. — Але ми не знаємо послідовності розвитку їхніх зародків. Можливо, вони формувалися не так повільно, як у їхніх найближчих родичів — крокодилів чи ящірок. А були більше подібні до своїх нащадків птахів. У них зародки розвиваються швидко.
Теоретично можливо відродити прадавніх тварин. Для цього є необхідні технології. Проте на практиці складнощі кожного етапу можуть звести нанівець усі зусилля, вважає завідувач лабораторії біотехнології відтворення Інституту розведення і генетики тварин імені Михайла Зубця НАН України 38-річна Оксана Щербак.
— Знайдена кров динозавра була перетравлена у шлунку комахи. Її структура порушена, — говорить науковець. — Навіть якби вдалося добути ДНК динозаврів без ферментів комахи, вона була б розбита на мільйони мікроскопічних частинок. У вчених мало інформації — як зібрати їх воєдино. Це нагадувало б складання найскладнішого пазла — без найменшого уявлення, який вигляд має картина і чи всі деталі на місці. Далі виникла б проблема із твариною, якій пересаджували ембріон. На планеті немає настільки генетично споріднених тварин. Є тільки близькі.
Якщо динозавра вдасться відтворити, тварина швидко загине — через непристосованість до сучасних умов.
— Динозаври не виживуть у нашому кліматі й середовищі. Зараз інші інфекції, бактерії, віруси, — каже Оксана Щербак.
Створять гібрид слона та мамонта
У Гарвардському університеті у США цьогоріч стартує проект із відновлення мамонтів. Учені планують клонувати тварину за допомогою знайдених раніше в Сибіру залишків ДНК. Визначили 44 гени, що відповідали за морозостійкість, яких немає у слонів.
— Мета — не повернути мамонта, а повернути його гени і показати, що вони працюють. Це буде не просто морозостійкий слон, — каже молекулярний інженер і генетик 63-річний Джордж Черч. — ДНК мамонта помістять у клітини азіатського слона. Вийде гібрид слона і мамонта. Команда працювала над створенням нового геному 11 років. Тепер найскладніше завдання — "виношування" ембріона в штучній матці. Ми не хочемо втручатися в репродуктивну систему живих слонів. Виростимо нову істоту в лабораторії.
Відтворили унікальну зебру
Учені з Південно-Африканської Республіки відновили вимерлих понад 100 років тому кваг. Це підвид зебри, який знищили мисливці в XIX столітті. Останню бачили в Амстердамському зоопарку 1883 року.
— Це спроба відшкодувати екологічний збиток. 30 років дослідники селекційно розводили зебр. У п'ятому поколінні вченим вдалося вивести тварин, подібних до тих, що жили тут століття тому, — каже професор хімічної патології університету Кейптауна в ПАР 51-річний Ерік Харлі. — Генетики схрещували тварин зі смужками на задніх ногах і зебр із менш яскравим забарвленням. Це своєрідний прояв генетики кваг. У кожного наступного покоління більше проявлялося забарвлення зниклих тварин.
Коментарі