— Не могла уявити, що такий жах доведеться пережити моїй дитині, моїй сім'ї. Нікому ні за що в світі не побажаю чогось подібного. Коли знову побачила доньку, не могла стримати сліз. Це ніби друге її народження, — 41-річна Тетяна Кириченко з Полтави розповідає про викрадення доньки Віти, 19 років.
Вона — третьокурсниця Інституту права Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. 29 серпня за кермом власного авто вирушила на навчання з Полтави до Києва. На трасі її підрізала інша машина, притиснула до узбіччя. Звідти вийшли двоє чоловіків. Силою витягли Віту з автомобіля, посадили до свого й повезли в невідомому напрямку. На трасі спеціально вибрали "сліпу зону" — без камер відеоспостереження. Отямилася студентка в чужій квартирі. Руки й ноги були зв'язані скотчем. 19 днів просиділа прикута кайданками до батареї, доки викрадачі торгувалися з її батьками за викуп.
— Прийшло смс: "Якщо хочете повернути кохану людину, в дужках була літера "В", то зайдіть в телеграмканал", — каже Тетяна. — У листуванні дали зрозуміти, що стежили за нами, все знають. Тиснули психологічно. Ми отримали від злочинців відео, де вона в когось на квартирі, прикута до батареї. Донька була заплакана. Благала, аби ми її забрали. Злочинці діяли професійно — постійно були в масках, використовували пристрої для викривлення голосу.
Батьки викраденої — Тетяна та Василь Кириченки — мають сільськогосподарське підприємство в Карлівці на Полтавщині. Обоє депутати, жінка — Полтавської районної, чоловік — обласної ради.
Викрадачі вимагали в них $470 тысяч — понад 12 млн грн у біткоїнах (електронні гроші. — ГПУ).
— Нам дали три дні. Я писала викрадачам, що в них хибні дані про наші статки. Таких грошей у нас немає. Не вірили, — розповідає Тетяна. — Старші сини чоловіка — підполковники поліції. Тому наступного ранку після викрадення ми були в Службі безпеки України в Києві. Далі чітко виконували їхні вказівки. Мали тягнути час, не панікувати. Поводитися, наче нічого не сталося — ходити на роботу, тримати себе в строю. Це було важко.
— За два тижні силовики встановили, де тримають доньку. Для мене то тягнулося, наче два роки, — додає. — У викрадачів теж нерви здавали, бо грошей ми не платили. Постійно погрожували. Де Віту тримали — ми не знаємо. Я щаслива, що можу обняти доньку. Закликаю всіх батьків берегти своїх дітей.
Подробиць спецоперації зі звільнення заручниці в СБУ не розголошують. Аби не нашкодити слідству, кажуть.
Викрадачі спілкувалися між собою і з батьками дівчини через телеграмканал або приховану інтернет-мережу Даркнет.
— Викрадачі психологічно тиснули на батьків дівчини. Слали повідомлення з погрозами, що вб'ють чи скалічать їхню доньку, — говорить Денис Олійник з Офіса генерального прокурора.
Організатором викрадення виявився підозрюваний у вбивстві. Зараз сидить у Київському слідчому ізоляторі. Виконавця підшукав в інтернеті. Пообіцяв заплатити $100 тис., за словами прессекретарки СБУ в Полтавській області Інни Усової.
— Спільників організатора затримали. Їм загрожує до дев'яти років в'язниці. Слідчі встановлюють інших осіб, які можуть бути причетні до злочину, — каже Інна Усова.
Замовник викрадення — полтавець 20-річний Юрій Кулявець. У липні 2019-го його затримали за вбивство полтавки 18-річної Анастасії Чернявської, з якою зустрічався.
Її знайшли зарізаною в квартирі у Києві. Поряд із тілом лежав одяг підозрюваного, який він намагався випрати від крові. За записами з камер відеоспостереження встановили, що з квартири Кулявець вийшов у спортивному костюмі вбитої. Втік у Полтаву, звідки родом.
Родичі загиблої розповідали, що Юрій був дуже замкнутий. Не мав профілів у соцмережах, але часто навідувався до дівчини в гості.
Вбита Анастасія Чернявська була подругою викраденої Віти Кириченко. Чи пов'язані ці два злочини — слідство встановлює. Припускають, хлопець знав про бізнес батьків Віти. Викрадення замовив заради грошей. Юрій це заперечує. Каже, вчинив так через нерозділене кохання. Віта цю версію відкидає — знайомі вони не були.
Коментарі