
Жителі села Старогнатівка Тельманівського району Донеччини зійшлися 25 квітня до клубу. Захищали учителя фізкультури 40-річного Павла Котєсова. Суд заборонив йому викладати й обмежив волю на два роки. Котєсов протягом двох років безкоштовно працюватиме на шкідливому виробництві й житиме у спеціальному поселенні.
Клуб розрахований на 400 місць. До нього сходяться понад тисячу селян. Багато стоять. Ті, хто не вмістилися, залишаються на вулиці.
— Тут не збиралося стільки народу навіть тоді, коли показували індійські фільми, — каже 50-річний Михайло Хозлу.
— Цей вирок шокував усіх, — додає класний керівник тодішнього п"ятого класу Олена Бігали, 45 років.
У Старогнатівці живе 1600 людей. Майже всі — греки. Поселення заснувала імператриця Катерина ІІ 1782-го. До села звезли переселенців із кримських міст Бахчисарай і Карасубазар.
Три роки тому Котєсов проводив урок у 5-му класі.
— Усі поспішали на построєніє, — згадує 14-річний Дмитро Атаманов. — Ліда Попова вирішила пройтися колесом. Вона й раніше робила переворот через голову.
Дівчинка зробила гімнастичну вправу. Ударилась об ногу однокласника Івана Кишиша, який теж біг на шикування.
— Налетіла на мене, впала, розплакалася, — каже Кишиш. — Її посадили на лавку, потім відвели до мами.
Лікарі зафіксували в Лідії забій мозку, перелом скроневої і тім"яної кісток черепа. Зробили операцію. Після лікування вона отримала групу інвалідності, навчається вдома. Місцеві міліціонери не порушили кримінальної справи проти учителя. Невинним визнали Котєсова й у місцевому вiддiлі освіти. Однак Попови поскаржилися на нього до суду.
— Кажуть, після травми в дівчинки епілепсія, — розповідає 24-річна Ірина Миколаєва, учитель російської мови. — Але ми не бачили. Ліда часто приходить до школи, учиться на "10" і "12", танцює в гуртку самодіяльності.
Селяни не погоджуються з вироком Котєсову.
Стільки народу не збиралося навіть тоді, коли показували індійські фільми
— Це єдиний учитель, який проводив інструктаж перед кожним уроком фізкультури, — говорить колишній директор школи Тріфон Сагіров, 65 років. — А Попови — то такі люди, які будь-якими методами добиваються свого.
— Засудили незаконно! — додає представник грецької общини Федір Майхапар, 58 років. — Павло Дмитрович одразу відвів дівчинку до мами, яка теж учителює. Та не викликала лікаря дорогою додому.
— Зрозуміти батьків можна, — каже Фаїна Іваніц, 43 роки. — Але біда сталася з їх вини. Їхня безмежна любов розпестила дитя, от воно й дозволяло собі все. Учительське слово для неї нічого не значило. Як Котєсов міг здогадатися, що в неї в голові.
Аби зберегти традиції греків, Павло Котєсов вивчив грецьку мову. Нині безкоштовно навчає її земляків.
— Іноземці дивуються, як наші діти знають грецьку мову, — підтримує Котєсова Ліна Мереник, 43 роки. — Він сам відновлював із дітьми спортзал, який став кращим у районі. А тепер ми читаємо у вироку: "Павло Дмитрович — небезпечна для суспільства людина!". Піднімися, Павло Дмитровичу, ми тебе підтримаєм.
Учитель зводиться. Встають усі присутні. Аплодують. Піднімають саморобні плакати. На одному з них: "Мы вас любим!".
Селяни одноголосно висловилися за підтримку Котєсова. Зібрали гроші для адвоката. Написали колективні листи президентові, омбудсмену, до Верховного суду й Верховної Ради. Просять переглянути вирок. Вважають, що Попови скористалися каліцтвом доньки для власної наживи.
— За тиждень після пригоди я зустрічався з батьком Ліди, — каже Павло Котєсов. — Він запропонував: "Скажи, що Ваня її спеціально вдарив. Це тебе врятує". Як же це так, кажу. Тоді він почав писати скарги й на мене.
Батько Ліди — інвалід афганської війни, пенсіонер, мати працює педагогом-організатором у цій же школі. Старший брат Олексій — також інвалід, хоча й перемагав на районних змаганнях із вільної боротьби. Попови вимагали в батьків Івана Кишиша відшкодувати 200 тис. грн. Суд їм відмовив.
Попови не прийшли на зібрання. Спілкуватися із журналістами не захотіли.
Коментарі
39