
Директор державного підприємства Укрпатент 66-річна Неля Полонська зізналася в розкраданні 150 млн грн бюджетних коштів. Такий лист на своїй сторінці в інтернеті оприлюднив міністр економічного розвитку 39-річний Айварас Абромавичус 5 листопада.
"Я хочу чистосердечно раскаяться в хищениях денежных средств предприятия, на котором я работала ранее и работаю сейчас. С 2010 по 2015 год, используя служебное положение, мною похищено и присвоено денежных средств на общую сумму около 150 миллионов гривен. Так жила вся страна, такие были правила игры", — йдеться в листі. Його Полонська нібито написала через очікувану перевірку, після якої ці зловживання на підприємстві були б викриті.
Наступного дня директорка заявила: цей лист — підробка. А міністру пригрозила судом за поширення неправдивої інформації.
— Це — брехня. З 2012-го по 2014 рік я не працювала взагалі. Мій підпис підроблений, він гуляє по всьому інтернету. Я подам у суд на міністра економіки, тому що це — не міністр, а безграмотний придурок, — заявила Полонська в інтерв'ю одному з каналів.
Абромавичус каже: спершу документ сприйняв як жарт. Повідомлення виставив із коментарем: "Получил веселое письмо. У наших людей с чувством юмора — все в порядке!:)" Але після резонансу передав його до Генпрокуратури.
Полонська працювала в Державній інтелектуальній службі. Із середини 2000-х очолювала Український центр інноватики й патентно-інформаційних послуг. Торік її призначили директором з питань інноваційного та інформаційного розвитку Укрпатенту. Коментарів Нелі Полонської протягом кількох днів нам отримати не вдалося.
Неля Аркадіївна Полонська була прописана на просп. Свободи, 8 у квартирі №17 у Подільському районі Києва. Це 5-поверхівка 1980 року побудови. Сусіди кажуть, власниця житла час від часу приїжджає сюди.
— Здесь в доме когда-то была Неля. Но она это или нет, не могу сказать. Квартиры здесь стандартные. Где она живет — там "трешка", но с небольшими комнатами, — розповідає двірник Олена Гладун, 56 років. — Машины вроде нет.
— Справа не тільки в Полонській. Вона фактично ставлениця колишнього керівника — Алли Жарінової, яка очолює Державну службу інтелектуальної власності. На цих посадах одні й ті ж люди більш як 10 років, — розповідає Михайло з Укрпатенту.
Прізвища просить не вказувати. Він 20 років працює патентним повіреним — перевіряє винаходи.
— Недавно був скандал із перекладами патентів. За цю послугу протягом 2011–2014 років підприємство переплатило 8 мільйонів гривень фірмі, що належить Жаріновій (переклад російською, українською та англійською мовами. Фірма завищувала зарплати виконавців. У середньому за сторінку перекладу Укрпатент платив близько 200 грн (у Києві така послуга коштує 40–80 грн за сторінку. — "ГПУ"), — продовжує Михайло. — Більшість відкатів у цій сфері отримують за експертизи заявок на патенти й товарні знаки, їхню реєстрацію. Тут крутяться мільйони. Наприклад, реєструють винаходи, які вже запатентовані, щоб не платити гроші авторові. Для виробників це обходиться дешевше. Ще продають патенти конкурентам у промисловості. Керівництву закидають також списання комп'ютерів, принтерів і програмного забезпечення. Нову техніку купують майже щороку. Один із колег оцінив ці витрати у 100 мільйонів гривень на рік. Прокуратура відкривала кримінальні провадження, але їх потім тихцем закрили.
— "Явку з повинною" Полонська спростувала. Судячи з інформації, яку ми зібрали — хтось підставив директорку такою заявою. Однак людина, яка написала цей лист, була в курсі справ. І зробила це, щоб підняти хвилю й правоохоронці нарешті почали розслідувати корупцію в державному підприємстві. Навіть за відкритою інформацією — там багато зловживань, — каже Андрій Савін, юрист Центру протидії корупції.
11 000 гривень на місяць у середньому отримує працівник Укрпатенту. Торік на зарплати витратили 88 млн грн.
За охорону платять близько двох мільйонів гривень
Торік Укрпатент зареєстрував близько 3 тис. патентів на винаходи, 9 тис. — на корисну модель, 2 тис. — на промислові зразки і 17 тис. — торгових марок. Загальний дохід від цієї діяльності, згідно зі звітами, близько 160 млн грн. А прибуток підприємства — 2,8 млн, пише Ліга.нет у своєму дослідженні. Решту коштів витрачають здебільшого на зарплати й соціальну допомогу. Штат Укрпатенту налічує близько 650 працівників.
— За 2014 рік Укрпатент оформив 32 600 документів. Виходить, кожен співробітник за тиждень опрацював один документ, — кажуть у Міністерстві економіки.
Близько 2 млн грн на місяць витрачають на охорону. На послуги ксерокопіювання за рік — майже 3 млн грн. Крім цього, у підприємства є окремий бюджет на папір.
Коментарі