Служба безпеки України викрили фінансову піраміду, замасковану під ювелірну компанію "Бі2Бі Джевелрі". Понад 600 тис. українців вклали в неї $250 млн — 6,7 млрд грн.
Людям пропонували заробляти гроші кількома способами. Перший — купити ювелірні вироби із золота чи срібла. На них було два цінники — за скільки купуєте прикрасу і сума, яку вам повернуть протягом року. Це повна вартість товару плюс 4%.
Другий спосіб — придбати сертифікат від 1 до 27 тис. грн. На них більші відсотки — до 8 щотижня. Третій спосіб заробітку — привести друзів, які вкладуть гроші. За них пропонували додаткові бонуси.
Схема з'явилася влітку 2018-го. За пів року в різних регіонах України відкрилася мережа ювелірних магазинів. Після оголошення карантину більшість закрилися. Виплати припинили, нібито тимчасово.
— Я повелася на аферу, коли вона доживала останні дні, — каже 41-річна Олена Комарницька із Житомира. — Підбили друзі. Мовляв, дармові гроші будуть капати. Вирішила вкласти так, щоб не шкода втратити — купила подарунковий сертифікат за тисячу гривень. Щотижня мені на рахунок падали 80 гривень. Коли вирішила їх забрати, сказали: "Вибачте, карантин". А потім і нарахування припинились. Я махнула рукою.
У деяких моїх знайомих складніша ситуація, — додає. — Одна купила три сертифікати за більш як 80 тисяч гривень. Хотіла забезпечити доньці-п'ятикласниці майбутнє. Вмовила й чоловіка. Він до останнього противився, але потім 20 тисяч вклав. Прогоріли обоє. Ще одна знайома взяла 30 тисяч кредиту, аби купити сертифікатів. Тепер побивається. В сім'ї — скандали. Бо гроші банку треба повертати.
Є вкладники, які встигли забрати свої гроші.
— Я — пенсіонерка, грошей постоянно не хватає. Потрішки відкладала на чорний день. Потім почула, що можна легко заробити. Віднесла все, що мала, в ювелірний магазин — є в нашому містечку. Купила на ті гроші сертифікат. І була дуже довольна. Кожен місяць отримувала зверху, як півтори пенсії — до трьох тисяч гривень, — розповідає Любов Олексіївна із Тростянця на Вінниччині, прізвище просить не вказувати. — Посовітувала й сусідці такий заробіток. Вона скритна, не призналася, скільки вклала. Але хвалилася, що забрала зверху 20 тисяч. Ще одна знайома замінила в хаті меблі, перекрила дах, зробила ремонт. А її племінник купив мікроавтобус на єврономерах і хатину непогану. Хто встиг спинитися, той не прогорів.
— Люди, які зараз скаржаться, прийшли із вкладами перед карантином. Вони не встигли відчути достатку, в якому ми жили, — каже житомирянка Іванна Олександрук, 48 років. Вкладала гроші в "Бі2Бі Джеверлі".
Юридичної особи "Бі2Бі Джеверлі" в Україні не існує. Це бренд, під яким працює мережа фірмових магазинів ювелірного заводу "Шарм", розташованого в місті Ладижин під Вінницею. Власник компанії — вінничанин 52-річний Микола Гонта.
Востаннє він заспокоював вкладників 13 липня через групу у фейсбуку. Казав, виплат немає, бо виручені до карантину гроші пішли на розвиток бізнесу.
— "Би2Би" — не финансовая пирамида. Цель создателей пирамид — собрать определенное количество средств и скрыться. У них нет товара, магазинов, продаж. Время жизни пирамид — от одного дня до шести месяцев. Проект "Би2Би Джеверли" — это товарная компания, — говорить Микола Гонта. — Має свої виробничі потужності, партнерів-виробників ювелірних виробів, мережу салонів. Цей проєкт створили для розвитку конкурентоспроможного ювелірного середовища та збільшення продажів.
Прокуратура зацікавилася бізнесом, коли отримали перші заяви від потерпілих. З'ясували, що рахунки фірми в банках зареєстровані на благодійну організацію "Зимородок". На них зараховувалися гроші благодійників у вигляді оплати "Бі2Бі" сертифіката. Бізнес був організований так, що засновники взагалі не сплачували податки.
27 серпня поліцейські провели 48 обшуків у Київській і Вінницькій областях та в Одесі. Суд наклав арешти на банківські рахунки, рухоме й нерухоме майно компанії.
— Організатори фінансової піраміди за рік її існування купили один з островів Дніпровського каскаду з нерухомістю на ньому, 18 елітних позашляховиків вартістю понад 100 тисяч доларів кожний, коштовності, інше рухоме й нерухоме майно, — розповідають у пресслужбі СБУ. — До організації фінансової оборудки причетні понад 20 людей. Також були задіяні понад 100 юридичних осіб.
Організаторів фінансової піраміди можуть ув'язнити на 15 років.
Коментарі