26-річного харків"янина Максима Ястремського окружний суд турецького міста Анталія засудив до 30 років ув"язнення. Чоловік крав гроші з рахунків клієнтів турецьких банків.
Максима затримали 26 липня 2007-го на дискотеці курортного містечка Кемер на узбережжі Середземного моря. Тамтешня газета "Сабах" писала, що під час обшуку в чоловіка та його друга Максима Турчака поліція вилучила два підробних паспорти та два ноутбуки. У них зберігалася інформація про 5 тис. власників кредитних карток із США та країн Євросоюзу. Ястремський, він же хакер Максик, через Інтернет зламував кредитні картки і переводив гроші на свої рахунки в 13 країнах світу. У такий спосіб він нібито вкрав $11 млн. Під час слідства міністерство юстиції США добивалося екстрадиції Ястремського до Америки, щоб судити його за своїми законами.
— Для нас арешт був як грім серед ясного неба! Ніхто не міг сказати, за що арештували сина. Говорили, що Максима підозрювали у зв"язках із терористами "Аль-Каїди" та в причетності до теракту в Америці 11 вересня 2001-го. Начебто американські спецслужби полювали за ним шість років. Слідство тривало два роки. Увесь час ми сподівалися, що цей кошмар скінчиться. У голові не вкладається, як у такому могли звинуватити нашого сина, — розводить руками батько Максима, підприємець Леонід Ястремський, 54 роки. — Яка "Аль-Каїда"?! Синові тоді було 19, він був студентом.
Максим жив із матір"ю та батьком у 9-поверхівці в Салтівському житловому масиві в Харкові. Закінчив місцевий авіаційний інститут. Спеціаліст із комп"ютерних технологій. Батько Леонід Степанович має свою фірму, що займається комп"ютерними мережами. Мати Тамара Анатоліївна — викладач англійської мови.
— Він гарно вчився і в школі, і в інституті. Йому до червоного диплома не вистачило кількох балів, — каже Тамара Анатоліївна. — Але Максим не хакер. Він такий непосидючий, що в житті не зміг би того вивчити й розгадати. Я ж його знаю. Йому би швидше щось зробити й бігти кудись.
До червоного диплома Максимові не вистачило кількох балів
Батьки не знають, звідки в комп"ютері сина з"явилися дані про номери та коди кредитних карток. Ястремські припускають, що то міг бути комп"ютер синового товариша — громадянина Ізраїлю Максима Турчака. Його також затримали. Та згодом відпустили — за Турчака вступилися представники його країни.
Суд Анталії визнав Максима Ястремського винним у крадіжках із 12 банків Туреччини. За кожен епізод дали по 2,5 року ув"язнення. Всього 30 років.
— Це надто жорстоке звинувачення. Ми подали апеляцію. Та нам сказали, що, за турецькими законами, апеляція може чекати розгляду і десять років! — каже Леонід Ястремський. — Звернулися до українського омбудсмена Ніни Карпачової з проханням посприяти, щоб апеляцію розглянули швидше. Ще хочемо, щоб Максим відбував покарання в Україні. Тим більше, що в нього проблеми зі здоров"ям. Він нічого не їсть, схуд. У нього хворе серце. А там жахливі умови. Максим двічі намагався накласти на себе руки. Ми з Тамарою по черзі туди їздимо. Та хіба ж налітаєшся до Туреччини? Боюся, що він не витримає.
Коментарі
6