У Миколаївській обласній інфекційній лікарні 12 січня від сказу помер 31-річний Артур Ангел із села Благодатне Арбузинського району. У серпні торік чоловіка вкусив бродячий собака. Звернувся до місцевої амбулаторії, але щеплення від сказу йому не робили. Повторно у лікарню прийшов напередодні смерті. Врятувати чоловіка не змогли — хвороба набула тяжкої форми.
— Артур працював охоронцем на місцевому сільськогосподарському підприємстві. Туди заскочив собака, вкусив його і втік. Чоловік звернувся в амбулаторію. Йому надали першу допомогу і направили в районну лікарню, — розповідає секретар Благодатенської ОТГ Лідія Спасенко, 55 років. — Що далі — він не афішував. Узагалі, що його покусав пес, ми й не знали. Жив він тихо-мирно, між людей рідко бував. Про цей випадок нічого не говорили.
Артур Ангел у Благодатному жив останні два роки з цивільною дружиною Наталією Борлодян, 27 років. Вона домогосподарка. Дітей у пари не було.
— Ми одразу відправили Артура в район. Там і мали його лікувати. Напередодні смерті він знову прийшов в амбулаторію. Скаржився на задишку і кашель. Повторно направили його в Арбузинку, — каже Марія Миколаївна із Благодатенської амбулаторії.
У районній лікарні стверджують: чоловік думав, що має застуду.
— Він був у свідомості, відповідав на всі питання. Стан — некритичний. Його в супроводі лікаря направили в обласну інфекційну лікарню, — говорить головний лікар Ганна Піщанська. — Неприпустимо, що людина так знехтувала і своїм здоров'ям, і здоров'ям оточуючих. Але він не розумів усіх ризиків. Свого часу відсидів у в'язниці, був неписьменний. Примусово лікувати ми його не могли — немає такої норми в законі. Зараз проводимо профілактику — щеплення проти сказу робимо всім, із ким близько контактував Артур.
— Собаку селяни забили палками і ще чотири дні чекали ветслужбу. Лікарі мали їм про цей випадок повідомити. Але ніхто так і не приїхав і люди закопали пса, — каже експерт із захисту прав пацієнтів Віктор Сердюк, 55 років. — А пізніше їм стали закидати з ветслужби, що пса забивати не треба було. Лише спостерігати за ним. А хто саме це мав робити — не уточняли.
У Центрі громадського здоров'я цю інформацію спростовують.
— Чоловік від профілактичних щеплень відмовився. Лікарі не раз нагадували йому телефоном, що треба вакцинуватися. Але на прийом він не з'явився, — кажуть у Центрі. — Собаку на сказ не перевіряли, бо ніде не могли знайти. Селяни казали, що втекла. Коли чоловік повторно звернувся до медиків, то в нього діагностували сказ у тяжкій формі. Йому судомило м'язи. Було важко дихати, ковтати.
В області створили спеціальну комісію, котра перевірила надання профільної медичної допомоги в районі та пацієнту, який помер від сказу. Встановили, що на час першого звернення Артура Ангела потрібна вакцина була в лікарні у достатній кількості.
Хвороба може проявитися протягом року
Сказ — інфекційне захворювання, вражає центральну нервову систему. Без своєчасного курсу щеплень закінчується смертю. Заразитися можна при попаданні слини хворої на сказ тварини в рани, садна, на шкіру. Інкубаційний період — від 7 днів до 12 місяців. Цей термін залежить від кількості вірусу, що потрапив в організм хворого. Також від площі рани та числа нервових закінчень на місці ушкоджень.
Коментарі