
Роман Гавриш, 61 рік, із Микитинців на Івано-Франківщині п'ять років вирощує мускусних качок. У народі їх називають шипунами. Купує їм на базарі моркву, відходи курятини й тричі на день пасе.
— На водоймі ряску будуть їсти, мухи ловити, рачки. Я жену їх не так пастись, як щоб качур покрив самиць. У загорожі гірше паруються. Самці охороняють самку, не підпускають інших качурів. А на пасовиську є простір для маневрів. Усі, знаєте, хочуть свободи, — сміється. — В шість ранку жену на годину, потім в обід і увечері.
Має 20 качок і шість качурів. Каже, на качура має припадати не більше двох самиць, тоді всі яйця будуть плідні.
— Але практика показала, що один качур встигає покрити півтора квадратних метра площі. Тримаю качок на вулиці навіть узимку. Вони — як гуси. Вдень по снігу ходять, на ніч зайдуть у хлів. Морозу не бояться. Їм, як жарко, то зле. Тоді качур не покриває качок, і яйця не плідні. А я ж їх людям в інкубатори продаю. Сам закладаю й виношу на базар молодняк.
Тижневе мускусне каченя коштує 40 гривень. У цьому віці воно все їсть. Годують зерном, але найкраще давати змелене в дерть й запарене, як каша. У птиці короткий цикл травлення, тому їй краще давати варену їжу. Що не доїдають качки, віддає курям.
— У місяць-півтора у птиці інтенсивний період росту. Бо в три місяці мускусна качка вже важить 2,5–3 кіло, й її можна рубати. Місячним качкам бракує протеїну. Починають одне одного за задниці клювати. Їм треба якоїсь риби дешевої купити чи, як я, — курячих відходів. Шкури, хрящі. Їх у нас на базарі по 3,50 за кіло продають. Купую й сире даю. Три-чотири дні поїдять того м'яса й більше не хочуть.
У загорожі в качок завжди стоїть коробка з річковим піском. Роман Дмитрович у приватних кондитерських цехах бере для птиці шкаралупу яєць. Злегка мне руками і ставить качкам. Їм весь час потрібен кальцій для формування кісток і яєць. Щоб забезпечити потребу у вітамінах, чоловік тре кілограм моркви на відро каші.
— Мускусні качки дуже продуктивні й рентабельні. А які смачні. М'ясні, без сала. Печінка — з долоню, а то й більша. Є тільки такий момент, що вони літають. Із двох місяців починають здійматись, особливо худенькі. Треба пір'я на одному крилі врізати. Мої не літають, бо вгодовані.
Розводити мускусних качок можна до серпня. Куплені в останній літній місяць встигнуть вирости до зими. Але краще брати раніше. Влітку краще пасти птицю, молодняк не мерзне.
— Якогось року увльокся. Заклав інкубатор у серпні, а вони 35 днів там вигріваються. Вилупились 22 вересня, але встигли вирости.
Мускусні качки бувають білі, чорні, червоні й сірі. Чорні найкраще несуться. Червоні виростають найбільшими.
1000 яєць знесли за рік 11 шипучих качок Романа Гавриша. Одне яйце коштує 15 гривень.
Коментарі