четвер, 18 лютого 2010 20:20

Розсаду накривають листям очерету

Автор: фото: Сніжана РУСИН
  Ганна Ребрик із села Гребля на Закарпатті, вирощує на продаж капусту. В кінці зими її пікірує. Зліва — Павло, онук Ганни
Ганна Ребрик із села Гребля на Закарпатті, вирощує на продаж капусту. В кінці зими її пікірує. Зліва — Павло, онук Ганни

На Закарпатті до кінця лютого пікірують капусту. Розсаду відділяють одну від одної та з корінцем пересаджують у перегній у теплиці.

55-річна Ганна та 60-річний Петро Ребрики із села Гребля Іршавського району вирощують на продаж овочі понад 30 років. Цього місяця пропікірували 12 тис. стебел білокачанної та цвітної капусти. Їх ня теплиця стоїть на трьох сотках землі. Поряд ще дві, більші. Дрібні паростки капусти ростуть рівними рядками. Між ними вузька стежка.

— Висіваємо насіння на початку грудня. Десь за місяць з"являються сходи капусти. Тоді кожне стебло переносимо у перегній із стебел кукурудзи, — розповідає Ганна Юріївна. — Січемо сухі стебла на січкарні, затим стелимо їх під корову та поросята або кидаємо у гнояницю, щоб набралося поживних речовин. Використану масу зносимо у теплицю, трамбуємо і лишаємо перепрівати. В утворений перегній додаємо багато води і формуємо з нього кубики — 6 на 6 сантиметрів. Більші не треба, бо тоді буде перевитрата. У ці формочки пікіруємо паростки капусти. Для пікірування можна використовувати і торф, але ми його не купуємо, бо дорогий.

Ребрики хваляться, що капуста рясно зійшла.

Купили київське насіння. Зійшло на 90 відсотків

— Купили київське насіння. Минулі роки брали польське. Воно сходило не більше як на 70 відсотків. А це — на 90. Підживлюємо капусту кілька разів аміачною селітрою. Для цього 25–30 грамів селітри розводимо у 10 літрах води. Розчином поливаємо розсаду. Капусту також обкопуємо та обполюємо від трави. Теплицю опалюємо дровами та сухими качанами кукурудзи. Для цього всередині облаштували саморобну піч і проклали трубу по всій довжині теплиці.

Паливо закидають щоранку. Виділене тепло зберігається добу. Температура всередині коливається від +15°С до +18°С.

— Уночі сходи рослин накриваємо саморобними ковдрами з листя очерету або клейонками. Це утримує їм тепло до ранку.

У перші дні квітня господарі зрізують качани і везуть на ринок у Мукачеве.

Овочі зимують у землі

У теплиці можна зберігати на зиму овочі. Їх закопують у насипи ґрунту із перегноєм. Савко Віта із закарпатського села Вільсівка щоосені так заготовляє по 100 кг моркви, буряку, 30 кг петрушки, 15–20 кг хріну.

— Завозимо в теплицю півтонни перегною. Овочі пакуємо по кілька кілограмів у сітчасті мішки, щоб повітря заходило. Розкладаємо їх на ґрунт, а зверху засипаємо ще одним шаром землі. Петрушка за місяць проростає, тому маємо і свіже коріння, і зеленину.

Віта розгрібає землю у теплиці, виймає сітку з буряком. Він яскравий, свіжо пахне. Каже, борщ завжди має весняний смак.

— Ту частину овочів, яка не вміщається в теплицю зберігаємо у пивниці. Але там вони швидко в"януть. У кінці лютого всі овочі звідси перенесемо у більшу теплицю. На їх місце висадимо розсади капусти та перцю. Земля добре удобрена.

Зараз ви читаєте новину «Розсаду накривають листям очерету». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути