До кінця червня садять пізню капусту. Голова Хмельницького клубу садівників Тетяна Васильєва, 60 років, вирощує сотню головок на чотирьох сотках. Має червону, середню, пізню.
— Привезла з базару розсаду, зранку замочила на дві-три години і під вечір можна садити. Щоби борозняк і блошки не під'їдали коріння, замочую в актарі корневій. Або поливаю нею зразу, як посаджу. Посипати попелом чи поливати полином добре, як біля хати й небагато. Якось так обробила і поїхала в Київ на два дні. Вертаюся — голе поле, чорна блошка з'їла. Саджанець маленький, а блох багато. У жару дуже плодяться. Захисту актари хватить на місяць. Як вилетить білий метелик, ще раз бризкаю актарою. Інакше відкладе в капусті чорну гусінь. Від хвороб не захищаю, бо українські сорти не хворіють.
Садить на місце, де торік були помідори. Капусту на тому ж місці можна садити за два-три роки, бо ґрунт накопичує шкідників.
Викопує мотоблоком траншею. Під кожен саджанець наливає літр води. Мульчує компостом, сухою землею й соломою, щоб ґрунт не підсихав.
— Біля кожної капустини із сонячного боку втикаю в землю зелену гілочку любого куща. Тоді добре переносить спеку. Зимову капусту садять широко — 80 сантиметрів у міжрядді та 40 — у рядку, щоб мала де розвернутися. А то близько натикають, і головки не виростають. Поливаємо раз на тиждень, но капітально. Капуста — водохльоб. Ставимо лійку-вертушку, щоб добряче промочилася.
Замульчовану землю не розпушують. Міжряддя прополюють мотоблоком або вручну.
— Де є трохи місця — можна тикнуть ранню капусту. Літом усе одно зберете, то їй багато не треба. Зараз посадите й уже в липні дасть головку. Усе літо з такої варимо борщі. Зимова буде тільки в жовтні.
Найперша дає врожай броколі. Потім — цвітна капуста.
— Садимо броколі в рядок через 30 сантиметрів. Більше не треба, бо росте, як дерево. Викопую траншею, заповнюю перегноєм на скільки можна. Тоді ще сиплю золи — літрову банку на два погонні метри. Бо там калій, а капуста ж з нього состоїть. Зробили таку ґрунтосуміш, залляли водою. Потім штирем робимо ямки в цій жижі й садимо.
Радить вирощувати броколі скраю ділянки, щоб зручно збирати.
— Буде кормити вас усе літо. Для сім'ї треба 10-15 коренів броколі. Ріжемо, додаємо цибульку, кріп — і ліпимо дуже смачні котлети. Також борщі варимо. Багата вітаміном К — завдяки йому ростуть, швидше одужують.
Зрошувати броколі й цвітну капусту радить щодня, щоб швидше зацвіли й зав'язалися.
— Це дійні корови. Скільки поллєш — такий урожай збереш. Як посадити в добру ґрунтосуміш і замульчувати соломою, можна поливати раз у три дні.
Головки доходять до семи кілограмів
— Сама вкусна капуста — української селекції, — каже Тетяна Васильєва. — Харківська зимова — всесвітній еталон смаку. На її основі в інституті овочівництва розробили Білосніжку, Яночку, Лазуреву. Добре лежать і мають підвищений вміст вітаміну С. Дуже хороші і для засолки, і для зберігання. Ярославна — взагалі бариня. Головки доходять до 7 кілограм.
Гібридні сорти містять менше вітаміну С. На смак така капуста суха й жорстка, тому погано заквашується.
— Ще є непогані російські сорти Престиж, Домінанта. Голландські йдуть більше для зберігання і продажу на ринку. Ми пробували все. Вкусніших за нашу капусту немає. Дуже гарна червона Палета селекціонера Тетяни Чернишенко. Усю зиму можна їсти. Помічна сердечникам, хто має тиск і проблеми із судинами. Смачні салати виходять.
Коментарі