Ексклюзиви
Понеділок, 01 липня 2013 07:15

Пізню капусту затіняють гілками

Автор: фото: Віталій Іванченко
  Пізні сорти капусти садять улітку. Щоб не погоріла, у міжряддя втикають гілки
Пізні сорти капусти садять улітку. Щоб не погоріла, у міжряддя втикають гілки

До кінця червня садять пізню капусту. Голова Хмельницького клубу садівників Тетяна Васильєва, 60 років, вирощує сотню головок на чотирьох сотках. Має червону, середню, пізню.

— Привезла з базару розсаду, зранку замочила на дві-три години і під вечір можна садити. Щоби борозняк і блошки не під'їдали коріння, замочую в актарі корневій. Або поливаю нею зразу, як посаджу. Посипати попелом чи поливати полином добре, як біля хати й небагато. Якось так обробила і поїхала в Київ на два дні. Вертаюся — голе поле, чорна блошка з'їла. Саджанець маленький, а блох багато. У жару дуже плодяться. Захисту актари хватить на місяць. Як вилетить білий метелик, ще раз бризкаю актарою. Інакше відкладе в капусті чорну гусінь. Від хвороб не захищаю, бо українські сорти не хворіють.

Садить на місце, де торік були помідори. Капусту на тому ж місці можна садити за два-три роки, бо ґрунт накопичує шкідників.

Викопує мотоблоком траншею. Під кожен саджанець наливає літр води. Мульчує компостом, сухою землею й соломою, щоб ґрунт не підсихав.

— Біля кожної капустини із сонячного боку втикаю в землю зелену гілочку любого куща. Тоді добре переносить спеку. Зимову капусту садять широко — 80 сантиметрів у міжрядді та 40 — у рядку, щоб мала де розвернутися. А то близько натикають, і головки не виростають. Поливаємо раз на тиждень, но капітально. Капуста — водохльоб. Ставимо лійку-вертушку, щоб добряче промочилася.

Замульчовану землю не розпушують. Міжряддя прополюють мотоблоком або вручну.

— Де є трохи місця — можна тикнуть ранню капусту. Літом усе одно зберете, то їй багато не треба. Зараз посадите й уже в липні дасть головку. Усе літо з такої варимо борщі. Зимова буде тільки в жовтні.

Найперша дає врожай броколі. Потім — цвітна капуста.

— Садимо броколі в рядок через 30 сантиметрів. Більше не треба, бо росте, як дерево. Викопую траншею, заповнюю перегноєм на скільки можна. Тоді ще сиплю золи — літрову банку на два погонні метри. Бо там калій, а капуста ж з нього состоїть. Зробили таку ґрунтосуміш, залляли водою. Потім штирем робимо ямки в цій жижі й садимо.

Радить вирощувати броколі скраю ділянки, щоб зручно збирати.

— Буде кормити вас усе літо. Для сім'ї треба 10-15 коренів броколі. Ріжемо, додаємо цибульку, кріп — і ліпимо дуже смачні котлети. Також борщі варимо. Багата вітаміном К — завдяки йому ростуть, швидше одужують.

Зрошувати броколі й цвітну капусту радить щодня, щоб швидше зацвіли й зав'язалися.

— Це дійні корови. Скільки поллєш — такий урожай збереш. Як посадити в добру ґрунтосуміш і замульчувати соломою, можна поливати раз у три дні.

Головки доходять до семи кілограмів

— Сама вкусна капуста — української селекції, — каже Тетяна Васильєва. — Харківська зимова — всесвітній еталон смаку. На її основі в інституті овочівництва розробили Білосніжку, Яночку, Лазуреву. Добре лежать і мають підвищений вміст вітаміну С. Дуже хороші і для засолки, і для зберігання. Ярославна — взагалі бариня. Головки доходять до 7 кілограм.

Гібридні сорти містять менше вітаміну С. На смак така капуста суха й жорстка, тому погано заквашується.

— Ще є непогані російські сорти Престиж, Домінанта. Голландські йдуть більше для зберігання і продажу на ринку. Ми пробували все. Вкусніших за нашу капусту немає. Дуже гарна червона Палета селекціонера Тетяни Чернишенко. Усю зиму можна їсти. Помічна сердечникам, хто має тиск і проблеми із судинами. Смачні салати виходять.

Зараз ви читаєте новину «Пізню капусту затіняють гілками». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 186
Голосування Як оцінюєте судову систему після вироку Стерненку?
  • Судової системи в Україні не існує. Є телефонне право президента
  • Вбивця і викрадач людей Степаненко отримав те, що заслужив
  • Українська судова система – це Портнов
  • Хто такий Стерненко?
  • Мені байдуже. Я виїхав з країни, або планую це зробити
Переглянути