Ексклюзиви
пʼятниця, 18 червня 2010 07:24

Полуницю підживлюють пташиним послідом

Автор: фото: Ірина ПАТЛАТЮК
  Уманчанка Яна Мусатова сапає полуницю на ділянці біля свого будинку. Аби зекономити місце, поміж полуницею вона посадила перець і баклажани. Каже, одне одному не заважає
Уманчанка Яна Мусатова сапає полуницю на ділянці біля свого будинку. Аби зекономити місце, поміж полуницею вона посадила перець і баклажани. Каже, одне одному не заважає

Майже все життя 70-річна Галина Панасенко із села Паланка на Черкащині вирощує полуницю. Каже, урожай залежить від сорту і старання господаря.

— Молоду полуницю висаджую в серпні на відстані 70 сантиметрів між рядами і 15 — між кущами. Корінці підрізую, аби краще вхопилися в землю. Стебла глибоко не саджу, бо погниють. У кожну лунку ллю до півлітра води. Через день-два поливаю. Регулярно розпушую та полю землю. У міжряддя саджу зимовий часник.

Навесні Галина Ларіонівна накриває кущі полуниці агроволокном. Воно пропускає світло, вологу і захищає від холоду.

— Купила його два роки тому в Умані в магазині "Зелений світ" по 15 гривень за метр. Витримує мороз до 8 градусів. Служитиме десь п"ять сезонів. Накриваю волокном полуницю в березні, як тільки сніг зійде. До середини травня вже є ягоди. Як потепліє, волокно знімаю.

Від кліщів молоде листя можна поливати окропом. Робити це слід теж ранньою весною.

— Боятися не треба, листю нічого не буде, а кліщ пропаде на три роки. Так само виводжу комах на аґрусі, смородині.

Урожай залежить від сорту й добрива. Із ранніх сортів Панасенко радить Русанівку, Десну та Львівську, із середніх — Коралова 100, пізніх — Гігантель.

— Щоб урожай був хороший, треба кожні кілька років пересаджувати полуницю. І пам"ятати про добрива. Після того, як висадили, через два тижні підживіть. Можна взяти дві ложки аміачної селітри на відро води і полити. Або використовувати пташиний послід. Його потрібно замочити на тиждень у невеликій кількості води. Потім розводити один до десяти. Урожай буде багатим. Скільки кілограмів збираю із сотки, важко сказати, не підраховувала. А як раніше в Одесу на базар возила, то за раз 50 відер вибирала.

У кожну лунку ллю до півлітра води. У міжряддя саджу зимовий часник

36-річна Наталя Кузьменко з Паланки полуницю вирощує 10 років.

— Кілька років тому була сильна посуха і в нас уся полуниця пропала. Залишилося кілька кущів на розвід. Тоді з чоловіком вирішили встановити крапельний полив. Викопали в дворі криницю і качаємо воду насосом. Вода потрапляє до кожного куща. Від кліщів купуємо біологічні засоби захисту. Вони дорожчі за хімічні, але здоровіші. Не боїмося продавати таку полуницю вагітним і дітям. Обробляємо кущі цими засобами ранньою весною. Удобрюємо розчином пташиного посліду. Коли кущі пересаджуємо, додаємо перегній. Після сезону скошуємо листя.

Михайло Мазан, 55 років, розповідає, що потрібно часто міняти землю.

— Помітив, що коли садити полуницю після картоплі, а картоплю на місці полуниці, то врожай значно кращий. Потрібно дотримуватися сівозміни. Просапувати часто, щоб не було бур"яну. А восени по рядках треба розсипати тирсу. Вона вологу триматиме і не дасть полуниці взимку перемерзнути.

Зараз ви читаєте новину «Полуницю підживлюють пташиним послідом». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути