
Майже все життя 70-річна Галина Панасенко із села Паланка на Черкащині вирощує полуницю. Каже, урожай залежить від сорту і старання господаря.
— Молоду полуницю висаджую в серпні на відстані 70 сантиметрів між рядами і 15 — між кущами. Корінці підрізую, аби краще вхопилися в землю. Стебла глибоко не саджу, бо погниють. У кожну лунку ллю до півлітра води. Через день-два поливаю. Регулярно розпушую та полю землю. У міжряддя саджу зимовий часник.
Навесні Галина Ларіонівна накриває кущі полуниці агроволокном. Воно пропускає світло, вологу і захищає від холоду.
— Купила його два роки тому в Умані в магазині "Зелений світ" по 15 гривень за метр. Витримує мороз до 8 градусів. Служитиме десь п"ять сезонів. Накриваю волокном полуницю в березні, як тільки сніг зійде. До середини травня вже є ягоди. Як потепліє, волокно знімаю.
Від кліщів молоде листя можна поливати окропом. Робити це слід теж ранньою весною.
— Боятися не треба, листю нічого не буде, а кліщ пропаде на три роки. Так само виводжу комах на аґрусі, смородині.
Урожай залежить від сорту й добрива. Із ранніх сортів Панасенко радить Русанівку, Десну та Львівську, із середніх — Коралова 100, пізніх — Гігантель.
— Щоб урожай був хороший, треба кожні кілька років пересаджувати полуницю. І пам"ятати про добрива. Після того, як висадили, через два тижні підживіть. Можна взяти дві ложки аміачної селітри на відро води і полити. Або використовувати пташиний послід. Його потрібно замочити на тиждень у невеликій кількості води. Потім розводити один до десяти. Урожай буде багатим. Скільки кілограмів збираю із сотки, важко сказати, не підраховувала. А як раніше в Одесу на базар возила, то за раз 50 відер вибирала.
У кожну лунку ллю до півлітра води. У міжряддя саджу зимовий часник
36-річна Наталя Кузьменко з Паланки полуницю вирощує 10 років.
— Кілька років тому була сильна посуха і в нас уся полуниця пропала. Залишилося кілька кущів на розвід. Тоді з чоловіком вирішили встановити крапельний полив. Викопали в дворі криницю і качаємо воду насосом. Вода потрапляє до кожного куща. Від кліщів купуємо біологічні засоби захисту. Вони дорожчі за хімічні, але здоровіші. Не боїмося продавати таку полуницю вагітним і дітям. Обробляємо кущі цими засобами ранньою весною. Удобрюємо розчином пташиного посліду. Коли кущі пересаджуємо, додаємо перегній. Після сезону скошуємо листя.
Михайло Мазан, 55 років, розповідає, що потрібно часто міняти землю.
— Помітив, що коли садити полуницю після картоплі, а картоплю на місці полуниці, то врожай значно кращий. Потрібно дотримуватися сівозміни. Просапувати часто, щоб не було бур"яну. А восени по рядках треба розсипати тирсу. Вона вологу триматиме і не дасть полуниці взимку перемерзнути.
Коментарі