— Маю в саду червонобокі банани. Так називаю грушку сорту Бананова. Хоч і читала, що її відносять до прісних сортів, для мене це те що треба. Вона солодка і сік не тече по руках, — говорить 32-річна Віталіна Панасюк із Жашкова Черкаської області.
Груша Бананова — скороплідний літній сорт, що дозріває всередині серпня. Плоди важать 80–100 г. Спочатку зелені, потім жовтіють. Мають червоний бік. М'якоть кремова, ніжна без кислинки. У промислових садах сорт дає 300 ц урожаю із 1 га.
— У цього дерева немає спочинку. Родить щороку рясно, яка б не була погода. І зими не боїться. Переносить морози нижче 32 градусів. Між деревами у пристовбурових колах груші сію горох і квасолю. А восени прикопую під деревом їхнє бадилля. Для груші це найкраще підживлення.
Ще в саду вирощує грушу Просто Марія та Іриста. У них плоди вдвічі більші за Банановий сорт і кисло-солодкі. Зовні вони зелені, а після дозрівання жовтіють. Усередині щільні, білі, дрібнозернисті.
— На кожне добриво є свій час. Наприклад, восени при скиданні листя грушу корисно підживити розчином дворічного перегною. Грушам улітку треба стимулювати коріння. Від цього воно краще вбиратиме вологу та поживні речовини, — розповідає Валентина Лановенко, 32 роки, власниця розсадника в селі Побійна Жашківського району Черкаської області. — Цьому сприяють бактерії з ЕМ-препаратів. Їх так називають, бо містять ефективні мікроорганізми. Перевірили, що від їхньої дії груша дає гарний урожай на бідних ґрунтах. Такі способи практикують у всьому світі. На навчанні в Ізраїлі дізналася, що там рівень гумусу ролі не грає. Бо створюють настільки поживні препарати для рослин, що ті дають рекордні врожаї. А ґрунти в них такі — дивно, що взагалі щось росте.
Крім підживлення, дереву потрібен захист від хвороб і шкідників. У середині літа груші найчастіше обпадає плодожерка, попелиця, кліщі й американський білий метелик. Останній — особливо небезпечний. Він об'їдає всі фрукти.
— Люди часто не обробляють груші. Мовляв, не хочуть їсти хімію. Але можна взяти органічні препарати. Дерева за це тільки подякують і матимете, що їсти всю зиму. Інсектициди мало відомі, бо на їх рекламу витрачають менше грошей. Скоріше баба купить на ринку хімічні препарати, бо не знає, що є органічний актофін. Він добре працює проти кліщів, попелиці й інших шкідників. Не вбиває наповал, як хімічні засоби. Впливає на здатність шкідників харчуватися. Вони перестають їсти і самі помирають.
Високу ефективність у боротьбі зі шкідниками та хворобами мають біологічні інсектофунгіциди — гаупсин і трихофіт. Гуапсин зупиняє ріст бактерій, що є збудниками моніліозу й інших небезпечних хвороб плодових. Трихофіт пригнічує розвиток фітопатогенів фузаріозу, кореневої гнилі та фітофторозу. Біопрепарати зберігають у погребі, інакше втратять властивості.
Коментарі