51-річна Світлана Дашутіна з Полтави в саду вирощує персикове дерево. Посадила його чотири року тому. За два роки в серпні зібрала перший урожай.
— На базарі персики дорого коштують, а я дуже їх люблю. Того й рішила спробувати виростити вдома. Навесні пішла на базар шукати саджанці. Продавщиця порадила півметрове деревце сорту Весна. Сказала, воно найкраще переносить холодну зиму й стійкіше до хвороб. Заплатила за саджанець 40 гривень.
Пагін висаджують у м'який ґрунт наприкінці весни чи на початку літа. Щоб не гнувся до землі, підпирають кілком. Обкладають коров'ячим перегноєм.
— Перегноєм можна удобрювати кілька разів на рік. А от води треба лити небагато, для початку вистачить півлітрової кружки. У спекотну погоду треба поливати часто невеликими порціями. Персик не любить надмірної вологи. Від неї може почати гнити стовбур.
За тиждень персиковий саджанець має зацвісти. Щоб дерево розвивалося, цвіт акуратно обривають.
— Перший рік життя персикового дерева — найголовніший. У цей період за ним треба дуже добре доглядати. Навесні слід обрізати непотрібні пагони, які відбирають у дерева поживні речовини. Їх можна зрізати на одну-дві почки. Найбільша помилка — утеплювати персик на зиму. Ми перший рік, аби зберегти тепло, обклали персик мішками з піском. Дерево почало сохнути. Прийшлося обрізати гілки. Слідуючу зиму обійшлися без утеплення й мали дуже хороший урожай.
Персикові дерева не можна кропити отруйними розчинами.
— У мене дерево росте біля городу. Коли обприскувала картоплю, яд попав і на листочки персика. За два дні вони побіліли й повідпадали. Дуже шкодять листовійка й плодожерка. Для захисту від них персик слід обробляти натуральною, біологічною отрутою, яку продають у магазинах. Тоді будете впевнені, що й плоди у вас натуральні, а не накачані хімікатами.
Достигають у середині серпня. При правильному догляді дерево дає три відра персиків.
— Ми й не надіялися на такий урожай. Наробили і компоту, і варення. Літом усі персики з моря як подарок привозять, а у нас своїх повно. Рішили посадити ще три дерева. Як уродять, продаватимемо плоди на базарі.
Закручене листя обробляють гаупсіном
— Персики часто хворіють курчавістю листків, — каже Світлана Дашутіна. — Найкраще підходять екологічні препарати гаупсін і триходермін. Їх треба розвести в теплій відстояній воді в пропорції 1 до 50. Ефект помітний уже за добу.
На корі дерев інколи з'являється коричнева рідина, подібна до клею. Її здирають гострим ножем.
— Після цього рану на дереві обробляють розчином мідного купоросу. 100 грамів купоросу розводять у 10 літрах води. Після висихання рану слід змазати густою сумішшю глини й коров'ячого перегною.
Коментарі