
— Цей сорт на другий рік дає плоди, — показує на метрові насадження горіхів 55-річний Сергій Ткаченко з міста Шпола Черкаської області. Він є членом Української горіхової асоціації. Чотири роки вирощує низькорослі горіхи сорту Іван Багряний.
— Дістав кілька саджанців із розсадника Володимира Межинського, співробітника Московської академії рідкісних рослин. Зараз він працює у Києві. Посадив восени, а на наступний рік з'явилися перші плоди, — дістає із сумки круглі горіхи. — Це мене дуже здивувало, бо у звичайних сортів плоди бувають на шостий-сьомий рік. Пересадив на відкриту ділянку. Своїми саджанцями заклав горіховий сад на 20 сотках під Корсунем.
Каже, дерева невибагливі та врожайні.
— Можна зібрати від 20 до 30 кілограмів із дорослого дерева. Ядра світлі, солодкі, — розколює горіх. — Вирощувати нескладно. Можна вдома сформувати маточник — восени посадити у вологий ґрунт. Весною зійдуть паростки. Як надумаєте пересаджувати на ділянку, треба врахувати одну особливість: яму копають таку, як корінь у саджанця. Туди додають лопату перегною або курячого посліду. Кладу лопату деревного попелу. Ні в якому разі не перестаратися, бо можна зашкодити дереву і воно почне всихати.
У перші два місяці поливають вранці та ввечері.
— Тільки-но саджанець зміцніє, поливаю лише у посушливе літо. Обов'язково створюю мульчу — під кожним деревом після поливу посипаю тирсою і соломою. Частота поливу залежить від ґрунтів. Де піщані — треба частіше.
Горіх добре росте на горбистій місцевості.
— Вони люблять простір, щоб вітер обдував і ніщо не затіняло. Розсаджувати бажано не менш як за 3 метри в ряду. На міжряддя варто залишати 6-7 метрів. Залежно від схеми посадки на гектарі може бути 300-500 дерев. У міжряддях вирощую малину Полька, що дає врожай двічі на рік. Це горіху не шкодить. А можна посадити й суницю. Горіхи самі себе запилюють. Однак мають поділ за кількістю тичинок та квіток. Помітив, що "жіночі" дерева дають більше плодів. Тому стараюся їх пересаджувати.
Дерево виростає до 4 м. Плоди легко знімати.
— Достигає раніше, ніж високорослі сорти горіхів. У другій половині серпня збираю врожай. Надворі ще тепло, встигаю їх висушити. Це морозостійкий сорт. Виведений із базового Ідеал, що зростає у континентальному кліматі. Торік під час сильних морозів жоден саджанець не загинув.
Крону горіхів формують у перші роки.
— Обрізаю нижні гілки до 80 сантиметрів або метра. Прибираю ті, що загущують. Обрізаю одну з гілок, які зрослися. Якщо залишити, між ними з часом може утворитися тріщина. Там затримуватиметься вода, почнеться гниття. Після обрізки змащую садовим варом.
Коментарі
6