
— У липні приходить пора наперстянки. Схожа на медові грона, що приманюють бджіл із усієї округи, — розповідає Надія Губська, 58 років, із села Олешин під Хмельницьким. — Люблю цю рослину за непримхливість. Скільки води їй не дай, то досить. Або забула накрити восени, то й так перезимувала.
У рослини пелюстки зрослися і скрутилися в трубочки. Цим нагадують дзвіночки, зібрані в суцвіття. Ростуть на стеблі висотою 1–1,5 м. Цвіте з весни до кінця серпня, наступного літа після посіву. Бувають фіолетові, рожеві, білі й жовті.
— Квітки наперстянки влаштовані так, що пилок обсипає комах, які в них забираються. Потім бджоли, мухи, оси й джмелі переносять його на інші квітки. Так їх запилюють.
Після цвітіння утворюються коробочки з дрібним насінням. В 1 г міститься до 10 тис. насінин. Збирати їх легко, але не вийде зробити за раз. Дозрівають нерівномірно.
— У наперстянки насіння не треба завчасно готувати стратифікаціями або проморожуванням. Хіба що можна замочити на добу перед посівом. Від цього сходи проклюнуться дружно.
Насіння сіє в рядки і присипає тонким шаром піску або торфу.
Наперстянка добре росте на сонячних ділянках та в притінку. Аби тільки не садити її під деревами. У пристовбурових колах довше тримається волога, і квітка може вимокнути. Також восени опале листя заважає рослині.
За місяць після посіву підживлює наперстянку аміачною селітрою. Розводить її 10 г у 10 л води з розрахунку на 1 кв. м.
— До шкідників ця рослина стійка, окрім попелиці. Від неї окроплюю препаратами Біотлін або Антітлін. Тягнути з обробкою небезпечно, бо попелиця переносить вірусні захворювання. Доведеться вирізати всю ділянку наперстянки і спалити. По-іншому нечисть не зупинити.
Із гібридів наперстянки глоксінієподібної вирощує сорт Ширлі, у якого плямисті, зсередини рожеві, пурпурові або кремові великі квіти. Має також мікси Ексцельсиор і Пелорік із стеблами заввишки 180 см, на яких квітки ростуть по спіралі. Пурпурова наперстянка Рожеве шампанське. Нижча за попередні — висота 120 см. Проте має великі дзвіночки.
Коментарі