— Узяв оцинковану проволоку, бо довго служить. Нарізав сантиметрів по 45 і позгинав пополам, як шпильки для волосся. Згин заокруглений, сантиметрів по 5 робив, щоб вміщалася лоза, — каже 40-річний В'ячеслав Оніщенко.
Має понад 50 сортів винограду, вирощує його 15 років. Керує садовим центром у Вишгороді на Київщині.
— Вкладаю виноград на зимівлю, коли встановиться мороз. Щоб кілька день було до мінус 5. Тоді лоза не крихка, готова до зимівлі. Можна й при мінус 10 закладати. Це не стільки для утеплення, як для затримання снігу.
Перед тим, як приколоти шпильками до землі лозу, обрізує на ній пагони. Залишає до 15 бруньок.
— Обрізку винограду треба робити, коли він спить, щоб лоза не пускала сік, не плакала. Весною теж не спішіть, а вичікуйте, поки не минуть весняні приморозки, — пояснює.
Прикладену до землі лозу накриває соломою на 15–20 см. Або гілками хвої, поміж них більше навіє снігу й він утримається.
— Накривати виноград раджу в Харкові, Чернігові. Там бувають морози без снігу. Лоза може вимерзнути. Але не обкутуйте плівкою. У відлигу бруньки розмерзаються, а вночі в мороз тріскають, — додає Оніщенко.
У теплих регіонах, де не буває холодніше –20°С, виноград не вкладають.
— Теперішні сорти морозостійкі. Але навіть на півдні буває мороз й до 30 градусів. Тому я радив би не ризикувати й ніжні ранні сорти накрити мульчею.
Погано зимує лоза, яка росте в затінку. Важко винести холод винограду, який дав щедрий врожай. Він виснажений й може вимерзнути при –20°С. Такі кущі вкривають. Перед цим В'ячеслав Оніщенко радить полити їх.
Коментарі