— Лохина — це золота ягода. Коштує найдорожче на ринку. Тому вирощую її сама, — розповідає Наталія Савельєва, 46 років, із міста Городок Львівської області. — На початку вересня визрівають живці й гарно приймаються до холодів. Вони спочатку дозрівають під фітолампою, а потім переселяю в теплицю. Вона в мене не опалюється, тому рослини поступово звикають до температури.
Зрізує з визрівшого пагона живець заввишки 10–15 см. Садить у горщики, накриває поліетиленовою плівкою і ставить під лампу на півтора місяця. Тоді переносить у холодне приміщення і навесні розсаджує на постійне місце. Викопує яму метр на метр. Таку ж робить і глибину. Туди насипає привезений із хвойного лісу верхній шар ґрунту.
— Така підготовка підкислює землю і рослина росте, як на дріжджах. Свіжа тирса не підходить, бо втягує всі поживні речовини з кореня рослини. Далі вже раз на рік підсипаю під кущі по два відра хвої. Цього буде досить для повноцінного росту і без всіляких добрив. Ялинку після Нового року рубаю та підсипаю в садок.
Лохина починає плодоносити на третій рік із червня до вересня. Спочатку дає по кілька ягід, а з кожним роком усе більше. У повну силу кущ плодоносить на п'ятий рік. За сезон з одного куща збирає по 6–7 кг, але достигають нерівномірно.
— Чула, що на лохину часто бідкаються. Я не сказала б, що це примхлива культура. Вона мене за 10 років жодного разу не підвела, — каже Лариса Бойчук, 48 років, із Козятина Вінницької області. — Може через те, що не грала в рулетку на базарі з сортами. Поїхала прямо в розплідник. Там знаю, що отримаю якісні саджанці перевірених сортів.
Лохина Блюголд дозріває в середині липня. На одному кущеві виростають до 7 кг м'ясистих ягід. Їх одразу зриває, бо перезрілі обсипаються з куща. Після збору врожаю рослина нормально переносить морози до 35°С. Тому цей сорт підходить для північних областей. Надійним сортом є Джерсі. Не показує надврожаї, проте родить стабільно. Щороку не менш як 6 кг ягід із куща. Сорт стійкий до посухи, хвороб і шкідників.
— Фаворитом у мене є сорт Бонус. У нього плоди завбільшки з монету, діаметром 30 міліметрів. Вони солодкі та щільні. Цього року зірвала понад 8 кілограмів із куща.
Коментарі