— Як почала вирощувати королівські орхідеї, то не знала, як до них підійти, — каже 56-річна Ірина Гриневич із міста Новомосковськ Дніпропетровської області. — Раніше їх могли мати тільки королі. Віднедавна стали доступними.
Королівські орхідеї унікальні у всьому. Горщики, ґрунт та умови вирощування — усе не таке, як в інших. Одні з небагатьох рослин, що квітнуть узимку. Для цього мають бути суха земля і вологе повітря.
На ринку продаються десятки видів королівських орхідей. Найпростіший у вирощуванні фаленопсис. Він добре переносить кімнатні умови. На відміну від гібридних сортів, яким потрібні тепличні світло й температура.
Ірина Гриневич вирощує сорти Утопія, Каскад, Королівська Афродита, Ванда та Каланта. На їхніх пелюстках поєднуються кілька відтінків.
У січні поливає їх раз на тиждень. Залишки води мають стекти по горщику вниз до піддона. Звідти їх слід вилити, щоб не збиралися калюжі. Бо швидко охолонуть на підвіконні і підморозять корені.
— Для пишного цвітіння орхідеям потрібні не так добрива, як спокій, — розповідає жінка. — Найбільше страждають від надмірної уваги. Коли їх часто поливати, коріння починає гнити. Навіть активно квітучі орхідеї вимагають мінімального поливу. Рослини зрошують теплою водою. Інакше настане температурний шок і почнуть відмирати корені.
Вологість повітря можна підвищувати обприскуванням. Але так, щоб вода не збиралася у пазухах листків. Там може початися гниття. Краще горщики з рослинами ставити на піднос із камінцями з водою. Хорошим способом підвищення вологості є декоративний фонтанчик.
— Орхідеї пишніше цвітуть на південно-східних вікнах, де на них не потрапляють прямі сонячні промені. Бувають і ліниві орхідеї, що опираються цвітінню. Якщо рослина не поспішає випускати квіткової стрілки, це ознака її недозрілості.
Різні сорти орхідей зацвітають у віці від 1,5 до 3 років. Щоб визначити, що орхідея достатньо доросла, потрібно порахувати кількість пагонів. У готової до цвітіння рослини їх повинно бути п'ять-вісім.
— Буває так, що всі умови для цвітіння дотримані, а квітка не пускає стрілку. Тому їй треба трохи стресу, — радить Ірина Гриневич. — Скоротити полив або переставити горщик у прохолодне місце.
Взимку орхідеї обробляють від шкідників, бо в рослинах заводяться павутинний кліщ та щитівка. Комахи розмножуються у сухому середовищі. Проти них допомагають препарати Актофіт, Вертімек, Енвідор. Повторюють обробку кожні десять днів.
— Фаленопсис цвіте всю зиму, а потім відпочиває. Його палицю зрізую, коли висохне та пожовкне. Якщо ж стоїть зелена, то рослина ще забирає корисні речовини. Горщик не переношу у прохолодне темне місце. Усі рослини звикають до кількості світла, яке проникає крізь скло. Треба залишити квітку на попередньому місці, але менше поливати.
Фаленопсис садять на пінопласт
— Навесні рослини можна пересадити, коли ті аж випадають із горщика через надмір коренів. Не обов'язково робити це щороку. Після пересадки фаленопсис тиждень не поливають, — розповідає Ірина Гриневич. — Розмір горщика треба збільшувати поступово, а не одразу рослину з малим корінцем посадити у великий. Тоді ґрунт забиратиме на себе багато вологи і рослина почне гнити.
Садить у ґрунт для орхідей із соснової кори та моху. На дно кладе дренаж із пінопласту для стікання води. Посипає ґрунтом і ставить кущик орхідеї. Зверху засипає решту ґрунту, щоб заповнити пустоти між корінцями.
— Якщо рослина приросла до старого горщика, перед пересадкою її треба добре полити. Так корінці легко відійдуть від стінок.
Коментарі