
Житомирянин 24-річний Олександр Перепелиця засіває розсадою теплиці в селі Суємці Баранівського району. Розсаду продає з ранньої весни.
— Саме зараз найкраща пора для її висадки у відкритий ґрунт. Земля прогрілася і встановилася погода. Вночі не так холодно, як було у квітні. Приймається будь-яка. Усі сорти дають урожай, якщо правильно вибрати, посадити й доглянути, — каже садівник. — Головне — не купувати в бабок по десятку. Корінці зліплені в купу, в грудочці землі. Не роздивишся, які вони, а почнеш на городі роздирати по одному — пообламуються.
Найкраща свіжа розсада. Її продають із ящиків, у яких росла. Одразу при покупцеві наривають скільки йому треба. Свіжість розсади видно по корінню, на якому тримається земля. Якщо вирвана кілька днів тому, тримають у воді. Земля обмивається, корінь білий. На вид така розсада — жива з цупким листям, але половина після посадки пропаде.
— Продавці часто йдуть на хитрість — наліплюють землю на вимочене коріння. Кажуть, зранку рвали. Це видно. Якщо зранку, то земля пухка, крупинками. Наліплена, як пластилін — обман.
Садити куплену розсаду найкраще ввечері, щоб не одразу потрапила на спеку. Ідеально, коли буде два-три прохолодні дні. Капуста любить вітряну погоду. Найкращий час посадки у ґрунт, коли дме північний вітер.
— Є ще один секрет. Викопали ямки, розклали в них капусту так, аби корінь лежав рівно. Кінчик не піднімався вверх. Тоді ллєте воду на корінь. Вилили на останню, йдете до першої й присипаєте її землею. Ворушити корінь не треба. Лише трохи підняти за вуха капустину, щоб не лежала. Вода засмоктує корінь у землю. Краще приживається. Зверху засипали сухою землею — і весь полив. Більше капусту не поливають. Їй вистачає при посадці. Лити треба літр на рослину. Навіть маленьку. Не привчайте розсаду до поливу. Корінь звикає, що воду йому подадуть. Не вглиблюється в землю й не розростається. Сидить під верхом і чекає води. Підливати потрібно, якщо земля піщана чи торф'яна, швидко висихає. Але не зверху, а вставити горло пластикової пляшки в землю під корінь. Дно зрізати й налити води в пляшку. Різниці між посадкою й доглядом немає. Хоч рання капуста, хоч пізня: цвітна, брюссельська, пікінська чи синя. Найчастіше садять ранню й пізню. Її квасять і зберігають свіжою до весни. Найпопулярніші Кам'яна голова, Амагер, Харківська зимова, Білосніжка. Їх тисячі, але всі виведені на основних сортах. Остерігайтеся хіба гібридних, виведених в інших країнах. У нас клімат інший, тому ростуть гірше. Якщо брати гібрид, то український.
70 сантиметрів — відстань між рядками пізньої капусти. Між головками — 60 см. Такий простір потрібен, щоб зав'язалася й провітрювалася. Не буде гнилі й слимаків. Ранню садять густіше — 30 на 40 см.
Коментарі