— Гусак має бути старший за гуску хоча б на рік, а краще на два-три роки. Як він молодий і не опитний, то не встигає запліднити всіх гусок, — розповідає Галина Чумак, 76 років, із села Олександрівка Кодимського району на Одещині. — Зарубала старого гусака, а на розвід лишила молодого — думала, буде спритнішим. Так третина яєць виявилися потім бовтунами. А через рік лише три штуки із 60 викинула.
Галина Чумак 55 років прожила в Одесі. Три роки тому переїхала в село й розводить гусей. Радить нові зграї формувати в березні. На розвід залишати чи купувати стару птицю.
— Гуска живе до 15 років. Що вона старша, то більші яйця несе, краще на них сидить. Добре вивчає дорогу на річки й додому. Знає, куди водити гусенят. Я за ними літом не ходжу, самі повертаються.
Із весни продає сім'ї гусей на розвід. Гусак має бути великим, із широко розставленими лапами. У міцного самця довга, широка спина. Молодняк від нього буде так само крупним. Галина Чумак радить на одного гусака купувати до п'яти гусок. Найменша зграя — із трьох самиць і вожака.
— Перший рік залишила в стаді на трьох гусок два гусаки. Думала, що всі яйця запліднять, а вийшло навпаки. Щойно гусак підійде до гуски, другий його гонить. Тільки й билися між собою.
Галина Чумак розводить породу герголи. Такі несуться до серпня. За сезон одна дає до сотні яєць. Гусенят вигрівають в інкубаторі. Звичайні гуси несуться впродовж місяця через день. Дають 15 яєць. Потім сідають їх вигрівати.
— У лютому було холодно, тому гуси цього року нестимуться пізніше. Десь із середини березня, а не з кінця лютого, як зазвичай. Тому ще є час купити гусей чи оновити зграю новим гусаком.
Його приносять увечері, на ніч закривають у хліві з гусками. Якщо є інший самець, його тримають окремо. На день випускають усіх разом. Щоб два гусаки не билися, самиць має бути щонайменше шість.
Коментарі