Після приготування до свят на кухні залишається багато відходів, що досвідчені садівники не викидають. Зі шкаралуп яєць буде не тільки засіб для розкислення ґрунту. Їх настоюють у воді й поливають розсаду. Виростає міцна, бо шкаралупи віддають кальцій. Вчителька біології з тернопільської школи №22 Людмила Фічка, 56 років, заохочує дітей збирати половинки яєчних шкаралуп до весни.
— Викладаємо в лотки від яєць. Насипаємо землю і вкидаємо по зернині огірків. У перців і помідорів крислате коріння. Йому тісно в курячій шкаралупі. Але може рости в качиній чи гусячій, — радить Людмила Фічка. — Це безкоштовні стакани. В них розсада не пропадає, коли вже на грядках. Садимо зі шкаралупою. Перед тим злегка стискаємо її, щоб через тріщини пробилося коріння. "Стаканчик" розкладається і живить ґрунт. Так сіємо і розсаду квітів для шкільних клумб. Чорнобривці, петунію, матіолу, сальвію, запашний горошок, айстри.
У шкаралупах залишається білок. Щоб не засмерділися, перед зберіганням їх промивають і сушать на рушнику. Ними ж виводять із грядок капустянку. Насипають у торбинку і б'ють качалкою. Весною розсипають по городу. Капустянка ріжеться об гострі краї. Щоб були гостріші, зі шкаралуп знімають внутрішню білу плівку.
— Пляшкою від шампанського виловила на городі вовчка, — розказує 62-річна Ніна Ємельянова із села Козин Миронівського району на Київщині. — Цей шкідник підкушує коріння більшості рослин, і вони всихають. Пляшка велика і має широке горло. Більше налазить жучків. Те, що треба для пастки. Я наливала пива на одну п'яту. На горло клала вдвоє складений бинт. Обв'язувала ниткою, аби тримався. Пляшку треба закопати нахиленою під кутом 45 градусів. Горлечко має бути на 5 сантиметрів нижче поверхні землі. На цій глибині живе шкідник. Так краще розходиться запах, і пиво не виливається. Вовчок прогризає бинт і лізе пити. Зі скляної пастки вибратися не може. За літо по півпляшки поналазило. Щоб не забути, де закопані пастки, встромляла палички.
Можна взяти для цього спалені бенгальські вогні. Ними також позначають посіви на грядках. Зручно робити лунки в ящику із землею та висівати розсаду.
— Найбільше користі дають пластикові пляшки від води. Це допомога дачникам у поливі, — розказує 47-річна Олена Почтарьова, голова Київського клубу органічного землеробства. — Під кожен кущ помідорів, перцю чи іншу рослину встромляю горлом униз пляшку зі зрізаним дном. Наливаєте воду. Волога поступово проходить у ґрунт до кореня. Це зручно для дачників. Якщо півторалітрова пляшка, можна не поливати рослини до двох тижнів. Вода набереться під час дощу, і буде запас вологи.
Хвою з ялини радить зібрати й використати як мульчу для полуниць. Полтавка 48-річна Людмила Гордієнко бере стару ялинку на дачу. Завдяки сухому дереву економить місце на грядці.
— Вибираю якомога густішу. Хвою обдираю на мульчу, а деревце закопую на грядці. Навколо саджаю огірки. По колу від гілляк до огірків натягую нитки. Згодом по них в'ються. Така ялинка цього літа стоятиме третій рік. На неї пускаю квіти-в'юни й кольоровий декоративний горошок.
Коментарі