— Люди спішать сіяти городину. Хоч зима тепла, важливо, щоб насінини пішли в ріст, коли земля добре прогріється, — розповідає харків'янин Роман Крутько, 51 рік, з Інституту овочівництва та баштанництва.
— Уже можна посіяти моркву, цибулю, петрушку й пастернак, — продовжує. — Капусту з огірками треба висівати тільки в теплий ґрунт. Завдяки раннім посівам, урожай дозріває у травні. Проте така морква не лежатиме до зими.
Безсніжна зима перейде в посушливу весну. Це може погіршити врожай зернових культур і картоплі. Через відсутність снігу у ґрунті не вистачає вологи.
— Запорукою нормального урожаю є запаси вологи, що формуються від осінньо-зимових опадів, — каже Крутько. — У нас із ними не склалося в жодній області. Почалося підсихання ґрунту. Зменшується запас води в криницях. Людям не буде навіть чим полити городину. Раніше така проблема була тільки на півдні країни, а тепер торкнулася й Полісся. Воно поступово перетвориться на пустелю.
Кілограм снігу — це літр талої води. У ній є азот і фосфор. Що товщий сніговий покрив, то більше в ґрунті накопичується поживних елементів і вологи для весняного посіву. Через те, що земля не замерзла, волога просочується крізь неї і стікає в річки.
— За метеорологічними мірками, весна в Україні настала в лютому, — говорить синоптик 35-річний Олексій Марченко з Укргідрометцентру. — Зима закінчилася. Розвиток рослин почнеться, а води в ґрунті замало. Це вплине на врожай пшениці, кукурудзи, соняшника, гороху. Багато культур доведеться пересівати. Картопля цього року врожаєм не порадує.
Зміни зимової температури призводять до локальності опадів. Зливи вимивають урожай, і вода не просочується для росту рослин. Проте така погода вигідна для врожаю часнику й цибулі. Буде вищий, ніж торік. Через суху землю не буде гнити.
— Багато фермерів обробляють озиму цибулю і часник регуляторами росту, — продовжує Марченко. — Завдяки їм стебло скорочується і товщає, зменшується схильність до вилягання. Водночас посилюють ріст коренів і підвищують стійкість до несприятливого середовища.
Відсутність морозів сприяє розмноженню шкідників.
— Минулого року мали проблеми з чортополохівкою, ріпаковим листоїдом, які раніше майже не проявлялися. Нині через нестандартну зиму варто спланувати посилений захист посівів.
Потепління дасть можливість вирощувати нові теплолюбні культури — персики, ананаси і хурму. Проте може зашкодити фруктовим деревам. При високих температурах у них розпочинається сокорух, можуть рано зацвісти. Раптові морози нашкодять урожаю.
Коментарі