53-річна Ганна Копитко із села Сосонка Вінницького району вигрібає совком попіл із плити. Розсипає його на городі. Каже, овочі ростимуть стійкі до весняних заморозків.
— Попелу багато не сипте, можна переборщити. Його краще підсипати на піщаний ґрунт, щоб краще кисень у землю надходив. Кидаю попіл у ямки з перегноєм, як садю бараболю. Та якшо вона боліла паршею — це такі язвочки на поверхні, то золу небажано добавляти. Ще гірше буде.
Ганна Копитко почала висипати попіл на город із середини лютого. Він добре проникне у ґрунт зі снігом, коли потепліє.
— Попіл містить калій, кальцій, магній, кремній, фосфор, які необхідні рослинам. Якщо є зола, мінеральних добрив не треба, — говорить Альона Качур, 49 років, організаторка обласного "Клубу органічного землеробства". — Я прополю рядок, посиплю попелом, а потім цибулю саджу. Або насіння в ньому змочую.
Попіл підвищує морозостійкість рослин і запобігає появі чорної ніжки на корені. Особливо він помічний для баклажанів. Столову ложку попелу слід усипати у літр талої води. Розколотити і поставити на добу. Цим розчином полити паростки.
— Як розсада ранньої капусти пре вверх, теж поливаю. Азот дає рост. Цим забезпечу хорошу кореневу систему, і головки будуть крепкі. Все, що создано природою, земля переробить і не треба ті бур'яни викидати з городу. Воно згниє і користь принесе.
Ганна Копитко змішує з попелом стовчену яєчну шкаралупу. Кальцій зміцнює стебло рослини.
— Як цвітуть баклажани чи перець, під корінь підливають таким розчином. А половинками шкаралупи можна відгонити від капусти метеликів, які хочуть відкласти яйця. Треба всунути у листя капусти звичайну палку і прикріпити зверху шкаралупу. Робити так через кожні п'ять капустин у ряду.
Альона Качур говорить, що органічні добрива слід застосовувати вміло. Ними можна й нашкодити.
— У свинячому гної багато азоту. Велика доза спалить рослини, підвищить кислотність ґрунту. Свіжий гній добре переносять капуста, огірок, кабачок, гарбуз, шпинат і салат. У посліді курей поживних речовин більше, ніж у посліді гусей та качок.
Найдешевшим є компостне добриво з листя, кори дерев, сажі, бур'янів без насіння. До нього додають перегній.
Коментарі