Рік тому 26 вересня вибухнув найбільший склад боєприпасів в Україні — 48-й арсенал Міністерства оборони. Розташований поблизу райцентру Калинівка Вінницької області.
Тоді евакуювали майже 30 тисяч жителів Калинівки та найближчих сіл. Вони повернулися до домівок за 2 доби. Найбільше постраждала Павлівка. Там майже кожний будинок потребував ремонту. Ударною хвилею у помешканнях повибивало вікна та двері. Стіни тріснули. Один будинок вигорів повністю.
"Думалось, якісь навчання. Так бабахнуло! Кричу діду: все, війна почалась. Дзвоню сусідці. Іра в трубку: "Тікайте, снаряди зриваються". Як ми полякалися! Світло погасло. Дзвонить син, що вже їде за нами. Схопили теплі куртки – і в дорогу. В паніці не взяли документів. Гроші під килимом забули. Тримали на чорний день – на випадок, як котресь помре. Доки сиділи в Козятині, думали, у нас тільки дах побило. Як приїхали й побачили двометрове залізне лихо в хаті, аж підкосило. Згоріло все дотла. Не знаю, чого такі нещасливі", - говорила Gazeta.ua за кілька днів після вибухів Ніна Ковальчук з села Павлівка.
За місяць подружжю Ковальчуків купили інший будинок по тій вулиці, де згорів їхній будинок від попадання снаряду "Ураган". Житло купили їм за гроші резервного фонду держбюджету.
За рік життя у новому будинку родина так і не звикла до нього.
"От дід поїхав туди велосипедом. Скучає по нашому будинку. Я також хочу хоч піти подивитися, але ішемічна хвороба серця, діабет після цих вибухів загострився. Сиджу на цих таблетках. Тиск, як не впав, то піднявся. Вже рік ніяк не можу спати. От так ляжу, кручусь та кручусь. А сон не бере. Дожили б вік у нашій хаті. Та не судилося. Цього року посадили на новому місці три сотки картоплі", - розповідає vinnitsa.info Ніна Ковальчук.
Під час пожежі на військовому арсеналі, що знаходиться поблизу села Павлівка, було зруйновано 1500 будинків. Вибуховою хвилею повибивало вікна та понівечилися дахи. Людям досі виплачують гроші за втрачене майно або повертають за самотужки зроблений ремонт.
За рахунок бюджету нові будинки також придбали ще для п'яти родин Павлівки, а також двом родинам міста Калинівка. На відбудову населеного пункту з місцевого, районного, обласного та державного бюджетів, було виділено близько 55 млн. гривень.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 6 місяців після вибухів на 48-му арсеналі: презентували відремонтоване педіатричне відділення
Також постраждали школи, дитсадки, районна лікарня.
"Від вибухової хвилі в багатьох відділеннях райлікарні почали тріскатись шибки і навіть ламатись двері. Часу було дуже мало. Ми задіяли весь транспорт для евакуації хворих. Багато наших медиків і своїми авто транспортували тих людей, які перебували на стаціонарному лікуванні. За короткий час нам вдалось вивезти їх з території та доставити в обласні лікарні. А коли не вистачало місць, розмістили в школах. Там вінничани забезпечили всіх чаєм та гарячими стравами", - говорить головний лікар Калинівської райлікарні Владислав Головащенко.
Військова частина А1119 отримала три нові пожежні машини та два пожежних танки, передає Depo.Вінниця.
Один з танків вже був у власності військової частини однак потребував капітального ремонту. Цьогоріч Міноборони профінансувало необхідні ремонтні роботи і дозакупило пожежну техніку.
"Нові пожежні машини тільки за місткістю удвічі перевершують ті, якими раніше користувалась військова частина. Вони краще зроблені конструктивно, уже обладнані різними засобами, необхідними для гасіння пожежі. Раніше у нас були ЗІЛи, щоб було зрозуміло в один МАЗ води влазить, як в два ЗІЛи", - каже командир в/ч А1119 Микола Батюк.
Також новими пожежними машинами можна керувати дистанційно: таку машину можна залишити в максимальній близькості до джерела загоряння і керувати нею на відстані.
3 травня о 13:40 на території 65-го арсеналу Міністерства оборони зайнялася суха трава. Вогонь охопив майже 35 га площі. Почали вибухати боєприпаси.
У той час там тривали планові роботи з розмінування території. Але почалася пожежа й неконтрольована детонація снарядів. Майданчик, де зайнялося, був за три кілометри від найближчих будинків. Евакуювали півтори тисячі людей, які живуть найближче.
Коментарі