Юрпільська ГЕС на річці Гірський Тікич сьогодні дала перший струм. ГЕС вироблятиме 550 кіловат електроенергії на добу. Висота дамби – 7 метрів. Поки працюватиме одна турбіна. За місяць обіцяють поставити другу.
Гідроелектростанцію збудували в 1956 році. З початком розвитку атомної енергетики в середині 70-х років минулого століття потреба в малих ГЕС зникла. У 2014 році ТОВ "Гідроресурс" взялося за відбудову споруди. Ремонтні роботи закінчили цього місяця.
"Ця гідроелектростанція свого часу була збудована без використання жодної техніки, потом і мозолями наших батьків і дідів, – каже заступник директора Михайло Атаманюк. – Ми не маємо права покинути її напризволяще. – Відтепер тут відновиться аерація води, водоймище буде дихати, а не закисати. Надалі хочемо взятися за відбудову Буцької ГЕС, яка має стати однією з найпотужніших на Гірському Тікичі. Розуміємо, велике туристичне значення Буцького каньйону. Але сучасні європейські технології дозволяють відновити ГЕС без жодної шкоди для довкілля".
"Через брак електрики ми змушені відмовляти потенційним інвесторам, – каже заступник голови Черкаської ОДА Юрій Сас. – Вимоги часу змушують взятися за відновлювальні джерела. Інтерес до гідроенергетики має приватний капітал. У свою чергу держава хоче отримати більше електрики й тут наші інтереси збігаються".
Нагадаємо, Юрпільська ГЕС стала третьою діючою гідроелектростанцією на Гірському Тікичі. Ще раніше були відновлені Гордашівська та Кривоколінська ГЕС. Ведуться ремонтні роботи на Воронянській. Готують документи для відновлення Веселокутської та Буцької гідроелектростанцій.
Коментарі