17 травня кримськотатарська громада Львова провела мистецький перформанс і презентувала фотовиставку присвячену 71-ї річниці депортації татар з Криму. Захід відбувався на приміському вокзалі станції Львів у товарному вагоні середини ХХ століття, що належить музею залізничної техніки просто неба. Саме у таких 71 рік тому татар вивозили з рідного Криму.
В товарному вагоні актори зачитували персональні трагічні історії тих кому вдалося вижити після виселення татар з Криму. Розповідали про поневіряння просторами радянського союзу, приниження, голод, хвороби та смерть близьких, що випали на долю депортованих. Після кожної такої оповіді активісти розділяли з присутніми традиційний татарський хліб.
На стіни вагону прикріпили фотокопії картин Рустема Емінова, присвячених дослідженню народної пам'яті та ілюстрації історії кримськотатарського народу.
"В ніч з 17 на 18 травня 1944 року весь, без винятку кримськотатарський народ був виселений із своєї історичної батьківщини. В документах того часу це називалось "спецоперацією". Готували її Берія та Кабулов та докладали про перебіг особисто Сталіну. Сто п'ятдесят дві тисячі людей були відправлені ешелонами в Узбекистан, дев'ять тисяч на Урал і майже чотири з половиною тисячі – в Казахстан", - розповідає дослідник історії кримськотатарського народу Ульвіє Аблаєва.
Організаторами заходу стали Меджліс кримськотатарського народу, громадська ініціатива "Крим SOS", кримськотатарський культурний центр "Кримський дім у Львові" та громадська організація "Земляцтво кримських татар".
"18 травня у світі вшановуватимуть річницю сталінської депортації кримськотатарського народу, яка забрала життя майже половини корінного народу Криму. Останні події в Криму, коли Росія анексувала півострів, знову поставили під загрозу долю кримських татар. Майже дві тисячі кримських татар знайшли притулок у Львові. Кримськотатарська громада запрошує львів'ян, переселенців та гостей міста разом вшанувати пам'ять про цю трагічну сторінку в історії народу", - зазначають організатори.
Коментарі