В українських школах почали поступово оновлювати меню для школярів. Рецепти для страв беруть зі збірки кухаря Євгена Клопотенка.
У надсучасній школі села Сосонка Вінницького району, яку збудували за рекордні терміни і відкрили торік, впровадили нове харчування з перших днів навчального року.
В їдальні, як і в самій школі, хочеться не лише обідати, й просто знаходитись. Стіни пофарбовані у спокійні жовто-фіолетові кольори. Встановлена барна стійка та сучасні зручні столи з різнокольоровими табуретками.
При вході поставили мобільну дошку з прописаним меню на день. Пропонують борщ, ячмінну кашу, нагетси, салат зі столовим буряком та чай.
На годиннику 10.10. Закінчується другий урок. До їдальні заходять школярі 2-5 класів. Перед входом миють руки у вмивальнику.
На столах уже розставлений в корзинках хліб, поряд - чай з лимоном та піали з шматочками бананів. Коли діти сідають, помічник кухарів Інна Василик підносить борщ, заправлений сметаною та зеленою свіжою петрушкою.
"Борщ смачний, а вчора був ще смачніший суп з шматками рибки. Ми з дівчатами дуже його любимо", - з'їдає до кінця першу страву Мілана Дуднік.
За дітьми стежить вчитель.
"Харчування різноманітне і головне – смачне. Діти із задоволенням з'їдають. З нетерпінням чекають, коли вже знову підемо в їдальню. Сьогодні декілька разів запитували про це. Коли діти вчились в старій школі, то їдальні взагалі не було", - відказує вчитель початкових класів Марія Шаравська.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Салат табуле та бурякові панкейки: шкільне меню страв змінили за рецептами Євгена Клопотенка
Після першої страви подають ячмінну кашу з підливою та потертим червоним буряком із зеленню. Додатково до гарніру кладуть нагетси — куряче м'ясо запечене в сухарях.
"Кашу ніхто не відмінить. Вона завжди буде в шкільному меню. Тому ми змінюємо подачу. Ось днями робили паленту. Це звичайна кукурудзяна каша, яку запікаємо в духовці і подаємо у яйці. Діти були в захваті. Раніше взагалі не готувати кукурудзяної каші. Подача дуже багато чого змінює, щоб там не казали. От ми робимо салат з сухариками, які самі ж готуємо. Ріжемо кубиками або соломкою. З ними набагато краще їдять. Також у нас немає банальних котлет. В середину фаршу додаємо варене яйце, чи сир", - каже кухар.
Планують раз на тиждень ввести вегетаріанський день. Хочуть обговорити це з директором.
"Наприклад можна приготувати яскраві соковиті морквяні котлетки або капустяний шніцель. Капуста пропарюється і потім в сухарях запікається в духовці. Смажених страв практично немає. Клопотенко у своєму збірнику страв пропонує смажену рибу, картоплю. Не погоджуюсь з ним. Я би ці страви не брала у шкільне меню. Хіба десь там раз. За місяць ми ще жодного разу не повторили меню. Крім рецептів Клопотенка, маємо свої доволі цікаві в подачі. Багато салатів в Жені не можемо зробити, бо інгредієнтів просто немає в тендерних закупівлях", - пояснює кухар. Гортає збірку рецептів кухаря Євгенія Клопотенко.
Хваляться кухнею. Над посудомийником обсушується комбайн "Кенвуд".
"О, він у нас постійно в ходу. Дуже полегшує роботу. Як дівчата справлялись без нього торік, не знаю. Хотіли б дуже мати пароконвектомат. Тоді б мали взагалі ідеальне харчування для здоров'я учнів", - каже Людмила.
Харчоблок облаштований сучасним кухонним устаткуванням та інвентарем.
"Маємо спеціальні холодильні шафи, які не всі ресторани купують. Вони розділені на три відділи і м'ясо чи риба не передаватимуть ніякого специфічного запаху. Навіть каструлі нам купили з 3-шаровим покриттям. Вони не пригорають. Це та кухня, про яку може мріяти жінка вдома. Продумано до дрібниць, усе під руками", - каже кухар Анна Романенко.
У їдальні працює два кухарі та помічниця. Помітно, усі працюють в команді. Роботу на кухні та в залі не розділяють.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Показали надсучасну школу, яка засліпила пишністю та креативним дизайном
Обіди проводять кожну перерву. Безкоштовно харчують лише початкові класи та учнів пільгових категорій. Харчування для старших класів коштує 14 грн. На кожній перерві до їдальні заходять школярі 5-11 класів. Дехто додатково з ланч-боксів дістають бутерброди. З невеличких термосів п'ють чай.
"В класі дотримуємось порядку. Тому, щоб з'їсти бутерброд чи яблуко всеодно йдемо в їдальню. Але тут смачно готують, тому не доводиться щось нести з дому", - говорить 6-класниця Марина.
Окрім учнів харчуються також вчителі. Кожний приходить тоді, коли має вільних кілька хвилин.
"Харчування змінилось кардинально. Годують як в санаторії. Обід поживний і ситний. Я сама такого вдома не готую, бо не маю часу. А тут дівчата фантазують неабияк. Смаколики щодень нові", - зауважила заступник директора Наталія Ванжула.
Школа у селі Сосонка прославилась на всю Україну після відкриття. Вражає креативний інтер'єр школи, який дизайнери продумали до дрібниць. Вигляд кожного кабінету не повторює інший. Cтіни розфарбовані чорними котами. Вони є символом школи і доречно вписуються в інтер'єр.
"Родзинкою" школи вважають найбільший у Вінницькій області спортивний зал з тренажерами, душовими та роздягальнями, де проводять змагання різного рівня. У актовій залі постійно влаштовують обласні семінари та наради.
У Вінниці пройшла презентація шкільного харчування від Євгена Клопотенко. На зустрічі розповіли, як правильно приготувати користі й смачні страви для дітей. На майстер-клас прийшли представники різних шкіл та дитячих садків.
Треба переходити на нові рецепти поступово. При створенні двотижневого меню додавати по одній новій страві в день. Школярі мають познайомитися з кухарями. Подивитися з яких страв готують обіди. Щоб зацікавити школярів - треба прикрасити їдальню. Це може бути великий овоч чи фрукт, якравий з паперу, пише Євген Клопотенко у збірнику рецептур страв для харчування школярів.
Коментарі