Ексклюзиви
пʼятниця, 30 серпня 2019 22:08

З Росії можуть звільнити 33 українських політв'язнів

Дев'ятеро українських політв'язнів і 24 військовополонених моряків можуть витягти з російських тюрем. Їх збираються обміняти на затриманих на Донбасі росіян- терористів і проросійських активістів. Подробиці обміну й час обидві сторони тримають у секреті.

У середині серпня у московський слідчий ізолятор "Лефортово" перевезли українських політв'язнів 48-річного Володимира Балуха, 29-річного Олександра Кольченка, 21-річного Павла Гриба, Миколу Карпюка, 55 років, 45-річного Станіслава Клиха, 50-річного Романа Сущенка, Євгена Панова, 42 роки, та 63-річного Олексія Сизоновича. В ізоляторі також перебувають 24 моряки, які потрапили в полон торік 25 листопада в Чорному морі.

У відповідь українська сторона може передати колишнього "беркутівця" Олександра Саттарова, 39 років, головного редактора "РИА Новости Украина" 52-річного Кирила Вишинського, фігуранта справи "2 травня" Євгена Мефьодова й засуджених за держзраду колишніх українських військових Максима Одинцова й Олександра Баранова. Також у списках — росіянин Ігор Кімаковський, який воював на Донбасі.

Переговори між країнами ведуть на рівні Офісу президента України й адміністрації Путіна. Подробиці обидві сторони відмовляються озвучувати. Деякі деталі розкривають адвокати засуджених. Серед претендентів на обмін четверо затриманих в окупованому Криму. Також двоє затриманих у Росії та викрадений у Білорусі український студент.

Володимир Балух родом із села Серебрянка Роздольнецького району. Був фермером, усе життя вів про-

українську діяльність. Балуха затримали 13 березня 2017 року — звинуватили у зберіганні боєприпасів і засудили до трьох років і семи місяців виправної колонії. Голодував 204 дні.

Олександр Кольченко народився та виріс у Сімферополі. Не підтримав вторгнення Росії у Крим. Окупанти захопили активіста 16 травня 2014-го разом з Олегом Сенцовим. Дали 10 років за нібито участь у терористичному угрупованні та підготовці теракту.

Жителя міста Енергодар Запорізької області Євгена Панова нібито затримали у Криму. Він колишній боєць АТО на позивний "Юджин", воював на Донбасі у складі 37-го мотопіхотного батальйону. Звинуватили в підготовці диверсій на окупованому півострові й засудили на вісім років колонії суворого режиму.

Далекобійника Олександра Сизоновича затримали у вересні 2016-го в Судаку. Туди він привіз меблі на замовлення з Харкова. Звинуватили в підготовці теракту й засудили до 12 років колонії суворого режиму.

Журналіста Романа Сущенка затримали в Москві 30 вересня 2016-го, коли він відвідував родичів. Його звинуватили у шпигунстві й дали 12 років тюрми.

Студент Павло Гриб зник 24 серпня 2017-го, коли повертався з Білорусі. Зустрічався з росіянкою Тетяною Єршовою. Познайомилися в російській соціальній мережі "Вконтакте" (заборонена в Україні. — ГПУ). Його звинуватили в підбиванні дівчини до теракту — нібито він хотів змусити дівчину підірвати школу в місті Сочі.

Заступника голови партії УНА-УНСО Миколу Карпюка й журналіста Станіслава Клиха в Росії звинуватили в участі у І Чеченській війні. Нібито вони вбивали російських солдатів у складі загону найманців. Карпюка суд у Чечні засудив до 22,5 років колонії суворого режиму, а Клиха — до 20 років.

Українські моряки потрапили в полон 25 листопада 2018-го. Переганяли малі броньовані катери "Бердянськ", "Нікополь" і буксир "Яни Капу" з порту Одеси до порту Маріуполь. У Чорному морі о 21:20 на них напали російські прикордонники. Буксир піддався таранам російського військового судна "Дон", разом із цим окупанти підняли в повітря військову авіацію. Українців звинуватили в нібито порушенні державного кордону з РФ.

Зараз ви читаєте новину «З Росії можуть звільнити 33 українських політв'язнів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Найбільше читають