Дев'ять українських політв'язнів і 24 військовополонених моряків можуть витягти з російських тюрем. Їх збираються обміняти на затриманих на Донбасі росіян — терористів і проросійських активістів. Подробиці обміну й час обидві сторони тримають у секреті.
У середині серпня в московський слідчий ізолятор "Лефортово" перевезли українських політв'язнів 48-річного Володимира Балуха, 29-річного Олександра Кольченка, 21-річного Павла Гриба, Миколу Карпюка, 55 років, 45-річного Станіслава Клиха, 50-річного Романа Сущенка, Євгена Панова, 42 роки, та 63-річного Олексія Сизоновича. В ізоляторі також перебувають 24 моряки, які потрапили в полон торік 25 листопада в Чорному морі.
У відповідь українська сторона може передати колишнього "беркутівця" Олександра Саттарова, 39 років, головного редактора "РИА Новости Украина" 52-річного Кирила Вишинського, фігуранта справи "2 травня" Євгена Мефьодова й засуджених за держзраду колишніх українських військових Максима Одинцова й Олександра Баранова. Також у списках — росіянин Ігор Кімаковський, який воював на Донбасі.
Переговори між країнами ведуть на рівні Офісу президента України й адміністрації Путіна. Подробиці обидві сторони відмовляються озвучувати. Деякі деталі розкривають адвокати засуджених. Серед претендентів на обмін — четверо затриманих в окупованому Криму. Також двоє затриманих у Росії та викрадений у Білорусі український студент.
Володимир Балух родом із села Серебрянка Роздольненського району. Був фермером, усе життя вів проукраїнську діяльність. Балуха затримали 13 березня 2017 року — звинуватили у зберіганні боєприпасів і засудили до трьох років і семи місяців виправної колонії. Голодував 204 дні.
Олександр Кольченко народився та виріс у Сімферополі. Не підтримав вторгнення Росії у Крим. Окупанти захопили активіста 16 травня 2014-го разом з Олегом Сенцовим. Дали 10 років за нібито участь у терористичному угрупованні та підготовці теракту.
Жителя міста Енергодар Запорізької області Євгена Панова нібито затримали в Криму. Він колишній боєць АТО на позивний "Юджин", воював на Донбасі у складі 37-го мотопіхотного батальйону. Звинуватили в підготовці диверсій на окупованому півострові й засудили на вісім років колонії суворого режиму.
Далекобійника Олександра Сизоновича затримали у вересні 2016-го в Судаку. Туди він привіз меблі на замовлення з Харкова. Звинуватили в підготовці теракту й засудили до 12 років колонії суворого режиму.
Журналіста Романа Сущенка затримали в Москві 30 вересня 2016-го, коли він відвідував родичів. Його звинуватили у шпигунстві й дали 12 років тюрми.
Студент Павло Гриб зник 24 серпня 2017-го, коли повертався з Білорусі. Зустрічався з росіянкою Тетяною Єршовою. Познайомилися в російській соціальній мережі "Вконтакте" (заборонена в Україні. — Газета). Його звинуватили в підбиванні дівчини до теракту — нібито він хотів змусити її підірвати школу в місті Сочі.
Заступника голови партії УНА-УНСО Миколу Карпюка й журналіста Станіслава Клиха в Росії звинуватили в участі у Першій Чеченській війні. Нібито вони вбивали російських солдатів у складі загону найманців. Карпюка суд у Чечні засудив до 22,5 року колонії суворого режиму, а Клиха — до 20 років.
Українські моряки потрапили в полон 25 листопада 2018-го. Переганяли малі броньовані катери "Бердянськ", "Нікополь" і буксир "Яни Капу" з порту Одеси до Маріуполя. В Чорному морі о 21:20 на них напали російські прикордонники. Буксир протаранило російське військове судно "Дон", разом із цим окупанти підняли в повітря військову авіацію. Українців звинуватили в нібито порушенні державного кордону з РФ.
Коментарі