2014 року подорожчають однокімнатки в містах-мільйонниках, зросте вартість оренди офісних приміщень, а черговики не отримуватимуть квартир. Це прогнозує 46-річний Віктор Несин, голова Національної ради Рієлторської палати.
Що чекати 2014-го?
— Значно якіснішими стануть рієлторські послуги. Верховна Рада має прийняти закон "Про особливість впровадження рієлторської діяльності", який підготував Кабінет Міністрів. Документ визначає, хто такий рієлтор, роз'яснює відносини між ним та клієнтом. Зараз права й обов'язки рієлтора не визначені, ніхто не знає, які послуги він має надавати, яка його відповідальність, клієнти навіть не цікавляться його кваліфікацією. Закон передбачає створення єдиного державного реєстру рієлторів, уніфікованої програми навчання. Всі рієлтори працюватимуть за одними правилами.
Які зміни відбудуться на ринку нерухомості?
— Ринок вразливий до політичних та економічних подій у країні. Його розвиток залежить від інвестицій. Вітчизняні інвестори вкладатимуть гроші у зведення нерухомості. Іноземці теж хочуть, але не ризикують вкладати гроші у країну з неблагополучним інвестиційним кліматом. Усі консультуються з міжнародними експертами, а вони не радять.
Що подорожчає?
— Переважно все буде стабільно, допускаю сезонні коливання на 10 відсотків в обидва боки. У січні-лютому традиційно мертвий сезон. Ціни не впадуть, але продавці будуть поступатися, бо пропозиція перевищує попит. Навесні ринок оживе, влітку й восени нерухомість подорожчає.
А оренда?
— Цей ринок активніший. Оренда офісів подорожчає, з початку 2013 року ціна зросла на 20 відсотків. У цьому винна криза 2008-го. Тоді позакривалися багато фірм, оренда офісів подешевшала. Зараз усе повертається. На 10 процентів зросте плата за оренду одно-, двокімнатних квартир у містах-мільйонниках.
Як інтенсивно зводитимуть житло?
— У тому ж темпі, що й 2013 року. Будівництво залежить від того, наскільки активно й прозоро влада виділятиме земельні ділянки під забудову. Великі будівельні холдинги працюватимуть стабільно, "грішитимуть" лише термінами здачі. Дрібні компанії матимуть юридичні проблеми. Бо вони не завжди чесно отримали ділянки, їхнє призначення не відповідає реальному будівництву. Наприклад, надали ділянку для зведення приватного будинку, а споруджують багатоквартирний. Виникнуть проблеми з отриманням правовстановлюючих документів.
Соціальне житло будуватимуть?
— У держави є така ініціатива, але відсутні конкретні дії, бо все залежить від бюджету. Черговикам квартир не надаватимуть, хіба одиницям. Зрушення з мертвої точки варто очікувати не раніше 2015-го.
Власники котеджів платитимуть податки
Українці, площа квартир яких понад 120 "квадратів", а будинків — більш як 250 кв. м, із 1 січня платитимуть податок — 12 грн за "надлишковий" 1 кв. м.
Якщо площа квартири понад 240 "квадратів", а будинку — більш як 500, то за 1 кв. м понад встановлену норму віддаватимуть 33 грн.
Власники квартир до 120 кв. м і будинків до 240 "квадратів" податків не платитимуть.
Коментарі
3