Квартири, забрані в боржників, банки виставляють на продаж. Найчастіше житло забирають за рішенням суду. Оголошення вивішують на інтернет-сайтах.
Наприклад, банк "Фінанси та кредит" пропонує 80 помешкань у всіх областях. Найбільше в Донецькій області — 25. У столиці — чотири. Двокімнатку на просп. Бажана продають за $127 тис. Хоча в газеті оголошень "Авізо" такі самі за площею пропонують по $90 тис.
"Приватбанк" виставив сотню квартир. Їхнім продажем займається менеджер, який представився Олексієм. Домовляємося про оглядини. Перша — двокімнатка-"хрущовка" на вул. Маршала Гречка.
— Відсотки зростають, долар теж. Власниця зрозуміла, що не зможе платити за кредитом. Погодилася на продаж сама, без суду, — пояснює чоловік. — Квартира з косметичним ремонтом. Заїжджайте та живіть. Але не говоріть із господинею про ціну. Квартира у власності банку, отже, ми й призначимо ціну.
Заходимо. Шпалери недавно поклеєні, світлі. Кімнатні двері нові. На підлозі лінолеум. Суміжні кімнати мають площу 20 і 15,5 "квадрата". Ванна й туалет — окремо. Проте сантехніка стара. Кухня на 6 кв. м обкладена кахлями.
— Я брала квартиру старою і обшарпаною. Сама поремонтувала. Зате вона тепла, — говорить колишня господиня, на вигляд років 40. — Я сама пробувала продати, але покупців за півроку не знайшлося. Того віддала її банку.
Дорогою до іншої квартири на Куренівці Олексій розказує:
— Господиня оформила на неї кредит 58,5 тисячі доларів. А ми віддамо вам її за 55.
Житло в напівпідвальному приміщенні триповерхівки пропонує за $45 тис.
— Квартира така ж, як і попередня. Але заселятися сюди поки що не можна. В одній кімнаті господар підготував стіни і стелю під євроремонт. Але більша кімната напівзруйнована, — Олексій відчиняє власним ключем оббиті дерматином двері.
Дамо вам житловий кредит під 20 процентів річних
На стінах темно-брунатні, вкриті цвіллю шпалери. Дверей між кімнатами немає. Старий паркет пофарбовано.
— Господар брав її за 100 тисяч доларів. А ми змушені віддавати більш як удвічі дешевше, аби хоч якось компенсувати втрати банку, — говорить менеджер.
Олексій пропонує також квартиру на три кімнати. Вона в дев"ятиповерхівці на житломасиві Оболонь. Поряд метро. Ціна $100 тис. Рік тому стільки коштувало однокімнатне приміщення.
— Із цею квартирою невеличка проблема, — стишує голос менеджер. — Господарі виписуватися не хочуть. Проте ми вже маємо постанову суду. Найближчим часом виселимо.
— Якщо вам не вистачає грошей, можемо оформити кредит, — веде далі. — Нам вигідніше переоформити квартири на платоспроможних клієнтів. Але процентні ставки підвищилися. Гривневу позику отримаєте під 20 процентів річних. Своїми грішми маєте внести хоча б третину ціни.
Нині майже всі банки України припинили надавати кредити на придбання житла.
Конфісковане за рішенням суду житло більшість банків продає за зниженими цінами. У столиці можна знайти готельки за $35 тис. Двокімнатні — на $10 тис. дорожчі. Це удвічі-тричі нижче за ціни початку 2008-го. Однак купувати конфісковане банком житло ризиковано, переконана Ксенія Проконова, 23 роки, юрист громадської організації "Качай права":
— Позичальник, у якого примусово відібрали заставне майно, може ще довго судитися із банком. Якщо є рішення на користь фінансової установи, колишній власник може оскаржити продаж квартири. Увесь цей час майно буде під забороною. Продати його ви не зможете.
— Не варто купувати приміщення із прописаними в ньому громадянами. Їхнє виселення може добряче затягнутися. Якщо серед них є неповнолітні, для них треба знайти альтернативне житло. До того ж виселяти їх забороняє законодавство, — пояснює Ксенія Проконова.
Коментарі