Уздовж морського берега Криму й Одеси, наче гриби, з'являються нові палаци. Моду на нерухомість біля пляжів у 90-х відновили грошовиті москвичі. Проте багато хто віддає перевагу простим багатоповерховим будинкам біля води.
Компанія "Ті-енд-ті Груп" будує шести-, восьмиповерхові будинки на 80 помешкань у селищі Берегове, що між Форосом та Алупкою. Новобудову назвали "рекреаційним комплексом "Нептун Центр". Схожі на паруси білі корпуси примостилися на скелі над пляжем. Потужні стіни — з бетону. До моря звернено суцільно скляні фасади. Кожен апартамент із величезним балконом. Усе буде готове до літнього сезону 2007 року. Квадратний метр компанія продає по $2100. Найменший апартамент має площу 59,5 кв. м, найбільший — понад 300. За паркінг окрема плата.
— Половину помешкань уже продано, — запевняє Тетяна Нестерова, 26 років, керівник відділу продажу компанії. — Дві третини наших покупців — заможні українці. Переважно кияни, чимало дніпропетровців і донеччан. Росіяни тепер купують мало.
Столичні будівельники кинулися задовольняти високий попит на курортну нерухомість. Компанія "Новобудова" відстрочила будівництво містечка тавнхаузів у Гостомелі. Пояснюють, що попит на них вкрай помірний, ще й переплановувати треба.
Кожен апартамент із величезним балконом
— Натомість зведемо котеджне містечко в Київському районі Одеси, — поділився планами керівник інвестиційного відділу компанії "Новобудова" 25-річний Дмитро Колісник. — Ідею підкинули наші клієнти. Хочуть проводити вихідні біля моря. Тепер же зі столиці до Одеси автобаном можна домчати за три-чотири години.
Проаналізувавши місцеві розцінки та попит, "Новобудова" визначила вартість своїх котеджів — по $1200 за "квадрат". Зводитимуть житло на 100–360 кв. м.
У будинках від "Новобудови" й "Ті-енд-ті Груп" можна жити цілий рік. Передбачено опалення й кондиціонування, газ. Для безперервного водопостачання встановлюють резервуари для води.
Компанія "Гармонія Люкс" продає елінги в селі Малий Маяк, що за 10 км на захід від Алушти. Ідею елінгів — багатоповерхових будинків біля самої води — запозичили на заморських курортах. Планування незвичайне: на вузьких клаптиках прибережної території (ширина 3–5 м, довжина 10–12 м) вишиковують у ряд "будинки-"стовпи". Перший поверх — гараж. Над ним надбудовують житлові кімнати, кухню і спальню. Із кожної можна вийти на балкон. Комплекс на 40 помешкань має приватний пляж. Триповерховий елінг 3х12 м біля Партеніту "Гармонія Люкс" продає за $110 тис. Чотириповерховий 6х12 м — за $315 тисяч.
Недешево, тому в приморських містах купують під дачі звичайні квартири. Столичний бізнесмен — власник автосалону Гліб Зайцев, 39 років, купив однокімнатну квартиру в тому ж Партеніті. До пляжу майже кілометр, зате з восьмого поверха чудовий краєвид: море і Аю-Даг. Гліб привозить сюди родину у відпустку. Решту часу там ніхто не живе. 1999 року квартира обійшлася в $8500. Ще $4 тис. вклав у ремонт. Тепер її оцінюють в $65 тисяч.
Схожі на елінги терасні будинки, що стоять за півкілометра від моря в Партеніті, продають майже вдвічі дешевше — по $60–80 тис. Хоча моря з їхніх вікон не видно, такі більше до вподоби Глібовій дружині Людмилі, 35 років.
— Тут тихо і можна не хвилюватися, що море колись підмиє опори будинку.
"На тераси" родина хоче перебратися за рік-два.
*ПБК — Південний берег Криму
дані: "ГПУ"
Щоб заощадити кілька тисяч, можна купити ділянку під забудову. Території поблизу Нікітського ботанічного саду, скандально відомі з 2004 року, продають тепер по $16 тис. за 0,01 га. У Форосі, Ялті, Алупці — по $19–25 тисяч. Що ближче до моря, то дорожче. В селі Орлиному за 7,5 км від Фороса в глиб півострова сотка коштує у вісім разів дешевше за прибережні ділянки.
Турецький котедж — за 65 тисяч доларів
Щоб не переплачувати за нерухомість на південному березі Криму, можна податися в Туреччину. Київські ріелтори пропонують вілли в Анталії (південь Туреччини) по $610–850 за квадратний метр.
Два роки тому одесит Віталій Горшков, 42 роки, зважився вкласти гроші в новобудову в котеджному містечку в Анталії за 200 м від середземноморського пляжу.
— Тому що умови кращі, а курортний сезон триває з квітня до листопада, — пояснює свій вибір Віталій. — Вода завжди чиста й тепла.
Тепер продає маєток, щоб збудувати для родини більший будинок також в Анталії. За триповерхову віллу на 96 кв. м із трьома спальнями, трьома балконами (їх у площу будинку не враховано), двома санвузлами та відкритою мансардою Віталій просить $65 тис. Торгуватися — можна і треба. У Туреччині так заведено.
Коментарі