Після кількох постанов Нацбанку про скорочення терміну іпотечного кредитування деякі банки відмовилися надавати кредити на житло. Інші — підвищили відсотки. Тепер позики видають не на 30 років, а щонайбільше на 15 під 20–22% річних у гривнях та 15% — у доларах. Так стверджує Олексій Пилипець, виконавчий директор Української національної іпотечної асоціації:
— Три роки тому можна було купити 3-кімнатну квартиру у кредит за 50 тисяч доларів. А зараз гроші на таке помешкання під 20 відсотків бере тільки дурень.
Він пояснює: раніше щомісяця людина сплачувала, скажімо, $500. Позичальники намагалися погасити кредит швидше — за 6–8 років, щоб віддавати менше грошей за відсотками. Нині іпотечне кредитування обходиться дорожче. Суму розбивають не на 30, а на 15 років, тому щомісячний внесок став значно більшим.
— Деякі банки вже відмовилися від іпотеки, — веде далі Пилипець. — А надалі кредити видаватимуть тільки банки-лідери — "Укрсиббанк", "Райффайзен банк Аваль", "Укрсоцбанк", "ОТР-банк".
Попит на житлові позики не зменшується.
— Людина, якій відмовляє банк, звертається до брокерів, — пояснює заступник директора Іпотечного супермаркету "Т.О.Ч.К.А" Олександр Чайка. — А ті співпрацюють із деякими банками й усе одно приводять клієнта по кредит.
За словами Пилипця, якщо люди не братимуть позик на житло, то будкомпанії будуть менше будувати. Із цим погоджується гендиректор компанії "ТММ" Микола Толмачов:
— Торік ми побудували 1,2 мільйона квадратних метрів житла. Цьогоріч буде не більше мільйона. Тому нове житло не дешевшатиме. Будівельні матеріали дорожчають, зарплата в будівельників росте. За рахунок чого цінам знижуватися?
Він припускає: подешевшати можуть хіба що квартири в будинках, зведених до 1995 року.
Коментарі