У водах Кременчуцького водосховища в останні тижні липня стався великий мор риби. Він зачепив Лохвицький та Кременчуцький райони Полтавщини, Черкаську та частково Кіровоградську область.
Риба почала дохнути з 12 липня на річці Сулі біля села Пісок Лохвицького району. За 10 днів мор перекинувся на села Хрулі та Бодакву.
Місцеві припустили, у річку прорвало рідину з відстійника цукрового заводу, що в місті Червонозаводське. На заводі версію спростували: останнє обладнання мили взимку, нічого токсичного у відстійниках не було.
За два дні в Піски виїхали працівники санепідемстанції. У пробах води виявили низький вміст кисню.
Комісія сказала, кисень зник через водорості, що почали виділяти сірководень. Це сталося через спеку й низький рівень води.
Із Сули рибний мор перекинувся на Кременчуцьке водосховище. Від нього постраждало 10 сіл Кременчуцького району. Найбільше Кагамлик, Васьківка, Шушвалівка і Максимівка.
— Серед дня вода красною стала, — говорить житель Васьківки Олег, 38 років. — Риба нєсколько днєй полежала, а потом на дно ушла.
Кременчуцьким водосховищем опікується Полтавська обласна держрибінспекція. Кажуть, підрахувати, скільки риби загинуло, не встигли.
— Температура води різко підскочила до 30 градусів, в той час як повітря прогрілося до 37, — говорить начальник іхтіологічної групи держрибінспекції Ярослав Беззубенков, 31 рік.
Екологи причиною мору вважають синьо-зелені водорості, які під час розкладання виділяють марганець. У річках та водосховищі їх дуже багато. Розрослися через стоки, що скидають навколишні підприємства.
— Брудна вода тече з підприємств прямо у водосховище, — каже Ярослав Беззубенков. — Через це температура води постійно піднімається. Тому риба дохнутиме масово ще не раз. Особливо страждає водосховище. Бо там практично немає течії і туди стікаються стоки з Києва та Черкас.
Чоловік говорить, якщо нічого не робити, щороку риби гинутиме все більше.
— Може вивестися вся риба, — каже завідувач відділу екологічної безпеки Кременчука Генадій Дємьохін, 49 років. — Та, що померла, опустилася на дно і почала розкладатися. Цей процес теж забирає кисень.
Санепідемстанція Лохвицького району заборонила купання і риболовлю на Сулі, торгувати місцевою рибою на стихійних ринках. Найбільший такий ринок у селі Градизьк Глобинського району.
У Кременчуцькій іхтіологічній групі кажуть, сьогодні Кременчуцьке водосховище — це великий відстійник. Рибу в ньому ловити поки що можна, купатися не радять. Високий рівень газів від розкладу риби сприяє розвитку бактерій.
В обласній держрибінспекції говорять, аби запобігти мору риби, треба звести європейські очисні споруди. Закупити спеціальний гербіцид проти розвитку водоростей. Одна упаковка коштує від 460 грн. Її вистачає на 2 га. Об'єм водосховища 260 тис. га. Таких грошей область немає.
Природні водойми мають здатність до самоочищення. Якщо не буде повторного мору, екосистема відновиться через два роки.
У свіжої риби рожеві зябра
Через мор на ринках області почали продавати зіпсуту рибу.
— У свіжої риби, немає неприємного запаху і рожеві зябра. Коли на них натиснути, вони не деформуються, — говорить рибалка з Полтави Сергій Іващенко, 23 роки. — На очах немає мутної плівки, м'ясо не відстає від кісток, а брюшко не здуте. Протухла риба вкривається білим слизом, але зазвичай продавці його витирають. Найнадійніший спосіб — придавити тушку пальцем. У здохлої риби залишиться вм'ятина, а у свіжої швидко зникне. Також не варто брати рибу глибокої заморозки в непровірених точках. Така часто може бути несвіжа.
Коментарі