понеділок, 03 грудня 2012 05:00

У підвалах через безхатченків ставлять металеві двері

Автор: фото: Cергій ДЗЕХ
  Олена Нестеренко кришить капусту в Полтавському соціальному центрі адаптації. Мешкає тут шостий місяць. До цього більше як півроку жила на вулиці
Олена Нестеренко кришить капусту в Полтавському соціальному центрі адаптації. Мешкає тут шостий місяць. До цього більше як півроку жила на вулиці

Полтавські рятувальники проводять рейди горищ і підвалів багатоповерхівок. Із початком холодів туди ідуть ночувати безхатченки. Найбільше їх у підвалах гуртожитків, ті постійно відчинені. Бездомні розкладають там вогнища, зривають крани теплотраси.

— Переночувала в підвалах усіх районів города. Ішла туди опівночі, коли люди спать лягали. Проходжу вулицею і дивлюся, де підвал одкритий. Як побачу, туди тіхонєчко і пробираюся, — розповідає полтавка 44-річна Олена Нестеренко. Ночувала на вулиці сім місяців. — У підвалі холодно, то клала дошки на теплі труби і спала. А як нічого нема, то клійонки насобираю, обмотаюся нею і ляжу на бетон. Потім ноччю раз 10 від холоду просипаюся, сиджу і плачу. Отак із муками утра і дожидалася. Уходила не пізніше 6.00, а то потом люди на роботу собираються. Як побачать — гнатимуть у шию.

Олена розповідає, найрідше ночувала в під'їздах. Там збираються п'яні компанії.

— Туди тільки у крайньому випадку йшла, коли всі підвали на замку були. Раз сіла на ступеньках, головою об стіну обперлася. А о третій ночі подростки п'яні забігають і давай ногами лупасить, — каже Олена Нестеренко. — Кричу: "Рєбята, я ухожу, тільки не убивайте". А їм усьо до лампочки: "Валі отсюда, бомж". Із під'їзду викинуть, і до утра на вулиці сиджу.

Найбільше безхатченків ночують у мікрорайоні Алмазний. Щоб не ходили в підвали, жителі багатоповерхівок ставлять там залізні двері.

— У нас у підвалі мужик лєт 40 ночував. То неділі через дві начав усі стіни обсцикати. Жителі терпіли, бо каждий раз просився сльозно, щоб не гнали, — 72-річний Володимир Анатолійович сидить на лавці біля 9-поверхівки на вул. Степового Фронту, 36. Показує на замкнений підвал. — Так він начав газети палити для согрівання. Раз такого диму напустив, що думали пожарку визивати. Після того і вигнали, двері залізні поставили. Не хватало іще через бомжа згоріти.

За 200 м від будинку починається вул. Стешенка. Там найбільше 5-поверхівок. Вхід до підвалів завалений старими меблями, усюди — металеві двері.

— Раньше ніхто не закривався. А в прошлом году в підвалі бомж заживо згорів, бо костьор усередині розводив. Після того і рішили всі входи в дома запирати, — проходить вулицею жінка років 50. — Я на першому поверсі живу. То каждий вечір і ранок провіряю, щоб ніхто замки не зривав. Як бомжа побачу, то не знаю, що з ним зроблю.

37-річний Павло ночував у підвалах і під'їздах будинків на вул. Маршала Бірюзова. Розповідає, коли жителі його бачили — викликали міліцію.

— Раз укутався в куртку, для утєплєнія бухла випив і дрімати начав. А одна жіночка мене замітила, но сказать нічого не рішилась. А через 15 хвилин мєнти заходять, хватають: "А ну пошлі з нами!" У райвідділі без разговорів по голові бити начали, — каже чоловік. — Увесь у крові оттуда вийшов і дальше по підвалам. Більше йти нікуди.

Нічийні хати в селах займають

— Бездомні січас по селам бомжувати начали. У нас мужик лєт 50 по дворам їсти просить, — розказує жителька села Ковалівка Полтавського району, не називається. — Отак він у нас походить, а потом в інші села йде, побирається. Часто в електрички просити гроші заходить. Чула, що бомжі зараз нічийні хати в селах займають і зимують там.

У Полтавському центрі адаптації для бездомних говорять, до сіл безхатченки їдуть у теплу пору.

— Комусь город скопають, комусь дерева спиляють. Із того і мають гроші, на які живуть, — говорить Роман Дрозд, директор центру. — Коли температура знижується, вертаються до міст. У селах ні їжі, ні роботи взимку немає.

 

37

безхатченків зареєструвала протягом року Полтавська обласна держадміністрація. Із них 25 чоловіків і 12 жінок. За неофіційною інформацією, лише у Кременчуці та Полтаві до чотирьох тисяч бездомних. Громадські активісти кажуть, існує негласна заборона влади реєструвати велику кількість безпритульних. Дозволяють до двох-трьох осіб за рік в одному територіальному центрі. Через Полтавський соціальний центр адаптації за рік пройшли 160 бездомних. 170 грн на місяць тут витрачають на утримання одного безхатченка.

 

Зараз ви читаєте новину «У підвалах через безхатченків ставлять металеві двері». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути