Після сильних дощів у лісі за селом Тернівщина поблизу Кротенок Полтавського району виросла велика кількість маслюків.
— Стільки грибів улітку давно не було, — розповідає жителька села Кротенки Наталія Чунис, 26 років. — Учора назбирала із мамою три відра маслят. Сьогодні — два з половиною. Це все за 4 години.
Грибники у лісі конкурують. Не підходять близько одне до одного.
— Сьогодні людей було більше ніж учора. Мабуть, слухи про грибні місця розходяться швидко, — продовжує. — Із друзями ми ходили поодинці. Зідзвонювалися лише, щоб не заблукати.
У родині Чунисів збирають білі гриби, польські, опеньки, рядовки, лисички.
— Збирати гриби не так і легко. Доки обходиш ліс і понагинаєшся. Маленькі ми консервуємо. А великі проварюємо та заморожуємо. Потім дістаєш, як свіжі.
Полтавець Андрій Білокінь, 35 років, у лісі з друзями влаштували змагання. Хто більше назбирає грибів.
— Я переміг, — усміхається. — Збираю гриби ще з дитинства. У траві ростуть великі маслята. Біля хвої — маленькі. Буває, трапляються і цілі грибні сім'ї по 50 і більше штук. Відкрию секрет. Треба шукати на видних місцях. Бо там ніхто чомусь не дивиться. Одразу біжать у гущавину.
Андрій радить перед тим як зайти у ліс, визначити сторони світу.
— Уявно проводжу пряму лінію. Наприклад, від великої сосни до галявини лісу. Тоді знаю, що не заблукаю. І по одному й тому ж місці не буду тупцюватися. Без орієнтирів у лісі починаєш кружляти. Бо права нога робить крок більший, ніж ліва. Якщо заблукали, то прислухайтесь і вийдете до людей. Також треба рухатися лісовою дорогою. На ній можуть бути сліди машин. Вони і приведуть до населеного пункту.
Грибним місцем у цих краях вважають також ліс біля села Яцинова Слобідка поблизу кар'єра.
— У селищі Решетилівка в лісі грибників більше, ніж грибів, — говорить місцева Лариса Ярмак, 48 років. — Учора ходила сама. Знайшла два великих підосиновики. Хіба за людьми втовпишся? Мої знайомі їздили в білоцерківський ліс, то там збирають в основному білі гриби. Просто величезні. Один привезли мені. Я зважила — 800 грамів. На днях плануємо поїхати в Шилівку. Говорять, що там зараз сила грибів.
Лариса Ярмак за освітою лікар. Каже, гриби треба збирати уважно.
— Якщо є сумнів, що це не той, краще не брати. Не треба жаднічати. Не збирайте гриби біля трас, залізничних шляхів або заводів. Вони вбирають у себе все шкідливе. Не слід брати підгнилі або старі. Найлегше збирати маслят. Вони мають коричневу голівку, до якої все липне. Якщо під голівкою — гармошка, то отруйний.
— Грибів сила. В яреськівському лісі назбирали два відра білих, — розповідає 30-річна Ніна Аксельрод із села Яреськи Шишацького району. — Через один білий гриб навіть перечепилася. Ледве не впала.
Жінка говорить, в їхньому районі багато грибів ще й у селі Федунка.
У Полтавському районі в селі Верхоли збирають білі гриби. У Хорольському районі в селах Мусіївка та Радьки — маслюки. У Гадяцькому районі в соснових лісах сіл Вельбівка, Лютенька, Бобрик є маслюки, білі та польські гриби.
120
Стільки гривень коштує на стихійному ринку біля Південного вокзалу в Полтаві 10-літрове відро білих грибів. За 5-літрове просять 55 грн. Ці гриби найдорожчі. За 10-літрове відро маслюків просять до 50 грн. Можна торгуватися. Після 11.00 ціни на 15–20 грн зменшують. Більшість грибників поспішають на електричку.
Коментарі