
У Полтавській області щотижня затримують дві-три особи з травматичними пістолетами, переробленими на бойові. Із такої зброї в Полтаві два тижні тому вбили валютного міняйла Євгена Щербаня, 37 років. Тижнем раніше дробом зі стартового пістолета злодій вистрелив у 23-річну полтавку.
Міліціонери кажуть, травматичні пістолети часто купують за кордоном, вони є на ринках у великих містах. Переконують, у Полтаві з рук зброю купити неможливо.
Розміщуємо повідомлення на полтавському інтернет-форумі: "Потрібна зброя для самозахисту". Один із дописувачів радить придбати пістолет на центральному ринку Полтави:
— Там де торгують залізом дід сидить. У нього за 1800 гривень можна взяти револьвер. Років 10 торгує там зброєю. Усі про нього знають.
"Залізним базаром" полтавці називають господарчий відділ центрального ринку. Навпроти нього стоїть невеликий намет. У ньому чоловік років із 50 торгує гвинтівками і пістолетами.
— Мою зброю можна без документів купити. Уся пневматична, на четвертому калібрі. Таку розрішають продавать, — пояснює двом чоловікам. Ті роздивляються гвинтівку. Вона коштує 1100 грн. — Є револьвер, який може стріляти і на пороховому заряді.
Найдешевші пістолети на ринку — стартові. Коштують від 200 грн. Таку зброю часто перемайстровують для стрільби дробом.
— Перероблюють також пістолети, які стріляють гумовими кулями. Трапляється зброя іноземної марки "Зоракі", — каже Юрій Сулаєв із Полтавської обласної міліції. — Перероблюють зброю люди, які не мають на неї дозволу. Ті, в кого травматичний пістолет законно, таким не займаються, бо стоять на міліцейському обліку.
Зброєю часів війни торгують чорні археологи.
Полтавці кажуть, зброю дістають через колишніх військових, охоронців.
25-річний Анатолій купив бойовий пістолет Макарова в товариша за 1 тис. грн.
— У друга батько робив у частній охоронній структурі, рік тому помер. Він у гаражі знайшов його пістолет. Я купив, бо колекціоную зброю, — розповідає Анатолій. — Пістолет неробочий. Хоча в принципі його можна зробити. Інструкцій для переробки і ремонту зброї в інтернеті повно. Та мені це не нужно. Зараз думаю його в міліцію отнести. Якщо добровільно здати, то нічого не буде.
У Полтавській області двічі на рік проводять місячники добровільної здачі зброї. Останній був у вересні.
— Якщо в цей час здати вогнепальну, травматичну чи перероблену зброю, то ніякої відповідальності не буде, — каже Юрій Сулаєв. — А так за зберігання і використання — можна отримати від двох до п'яти років тюрми.
За 2011 рік в області добровільно здали 584 одиниці зброї, 2010-го — 531.
"Зброя потрібна не для того, щоб вона стріляла"
Сергій Кулясов, 45 років, головний редактор газети "Кременчуцький телеграфъ", має зареєстрований травматичний пістолет "Форт-12 Р". Удома в сейфі зберігає гвинтівку. Каже, якби мав можливість, купив би бойовий пістолет.
— Я прибічник дозволу на носіння вогнепальної короткоствольної зброї типу пістолета Макарова адекватними дорослими людьми, — говорить Сергій Володимирович. — У Латвії заборонили травматичну і газову зброю як таку, що вводить злочинця в оману. Тепер громадяни носять бойові пістолети. Бандити, знаючи, що в людини може бути вогнепал, не ризикнуть нападати. Зброя потрібна не для того, щоб вона стріляла, а для того, щоб усі знали, що вона в тебе є.
Коментарі
2