17 листопада в Полтаві підприємці зняли з петель ворота Центрального ринку на вул. Фрунзе. О 16.00 після закриття ринку адміністрація повісила на браму замок. Невідомі почали демонтувати контейнери.
— Коли приїхали, побачили закриті ворота, — говорить підприємець 55-річна Наталія Масич. — За ними в камуфляжній формі стоїть 20 чоловік із приватної охоронної фірми "Скорпіон", у глибині базару ще 60. А на одному з контейнерів чоловік болгаркою пилить дах. За годину біля воріт зібралися близько тисячі підприємців, частина приїхали з сім'ями.
Чоловіки почали виламувати браму. За 40 хв. увірвалися на територію ринку.
— Був у першому ряду, — розповідає підприємець Сергій Риболов, 51 рік. — Охоронці, яких найняла "Полтава-сервіс", тримали ворота. Я взявся лівою рукою за пруття, а один охоронець притиснув їх до металу. У цей час люди почали ворота знімати з петель. Охоронці навалилися з іншого боку, потягли їх на себе й відірвали мені середній палець. Ще одній жінці зламали руку.
Підприємці розповідають, із криками стали виштовхувати охорону з ринку. Двох повалили на землю. Прорвавшись, побігли до своїх контейнерів.
На початку вересня міська влада передала ринок у комунальну власність. До цього територію базару орендувала приватна фірма "Полімпекс". Договір оренди достроково розірвали. Керівництво ринку доручили комунальному підприємству "Полтава-сервіс". Організації не визнають одна одну.
Більшість підприємців вимагають повернути ринок у приватну власність.
— Із 1994 року працювали нормально, а тут приходить "Полтава-сервіс" і починають погрожувати. Мовляв, не підпишемо з ними договір, викинуть із ринку, а контейнери демонтують, — каже підприємець Валентина Пеляй, 55 років. — Їх охорона кожен день не пускала нас працювати, стояли поряд із контейнерами й відлякували клієнтів. Звичайно, під таким тиском підприємці підписали угоду з комунальниками. Хоча в нас договір із "Полімпексом" повністю проплачений до 1 січня.
Люди говорять, були змушені платити одночасно комунальникам і старим господарям ринку. Підприємці впевнені, у місті відбувається переділ власності.
Директор "Полімпексу", 62-річний Анатолій Ковальов, говорить, зносити контейнери не мають права. Це забороняє протест прокурора Полтави. За ним, "Полтава-сервіс" не може перешкоджали господарській діяльності в приміщеннях, які належать "Полімпексу" на правах власності.
— Їм належать адміністрація, туалет і магазин. Їх ми не чіпаємо, — коментує директор комунального підприємства "Полтава-сервіс" 38-річний Юрій Пантюх. — Інша територія ринку передана нам. На неї маємо всі документи. Уже 1700 підприємців із нами оформили договори. Не зробили цього тільки 37 людей. Їх контейнери ми й хотіли демонтувати.
Працівники ринку кажуть, розпилювали контейнери, власники яких одночасно підписали договір із "Полімпекс" і "Полтава-сервіс".
— Ми дали меру лист від підприємців. У ньому вимагаємо припинити рейдерські дії, — говорить Анатолій Ковальов. — Понівечені три контейнери. Їх власники подали на "Полтава-сервіс" до суду. Міліція відкрила карну справу на тих, хто демонтував. Ще одна — може бути порушена проти директора "Полтава-сервісу" Юрія Пантюха за перевищення службових повноважень.
Полтавський мер Олександр Мамай хоче, аби ринок був комунальним. Говорить, якщо підприємці не сплачуватимуть оренду "Полтава-сервіс", фірма може подати на них до суду.
Наряд міліції, який приїхав після штурму, знайшов на території ринку дві каністри з бензином.
— Затримали двох людей, — каже начальник служби безпеки "Полімпекса" Андрій Володимирович. — Можливо, готували підпал.
У Полтаві 32 ринки. За дев'ять місяців цього року дев'ять ринків міста стали комунальними.
Коментарі
1